Kovaçevski-Geer: Progresi i integrimeve evropiane është i rëndësishëm edhe për cilësinë e jetës së qytetarëve

Maqedonia

Kovaçevski-Geer: Progresi i integrimeve evropiane është i rëndësishëm edhe për cilësinë e jetës së qytetarëve

Më: 3 tetor 2022 Në ora: 18:21
Foto nga takimi

Kryetari i Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, ka takuar shefin e Delegacionit të BE-së në vendin tonë, David Geer, njoftojnë nga shtypi i Qeverisë, shkruan Telegrafi Maqedoni.

Në takim, theksojnë nga atje, u vlerësua se procesi i skriningut me BE-në po shkon mirë dhe u shpreh mbështetje për hapat e mëtejshëm në rrugën drejt integrimeve evropiane të Maqedonisë së Veriut, me qëllim të mbarëvajtjes së procesit negociator.

Është konstatuar se progresi i integrimit evropian është i rëndësishëm për cilësinë e jetës së qytetarëve të vendit tonë dhe për stabilitetin e Bashkimit Evropian, prandaj fokusi, besimi dhe gjithëpërfshirja e të gjitha palëve në këtë proces konsiderohen vendimtare. .

U diskutua edhe për rëndësinë e përmirësimit të mëtejshëm të procesit të reformës, veçanërisht në fushën e drejtësisë, si dhe u shpreh një pritshmëri e përbashkët për rezultate të bazuara në kapacitetet profesionale, parimet dhe integritetin.

Në takim u diskutuan edhe çështje të tjera aktuale, veçanërisht për pasojat e luftës në Ukrainë në kuadër global dhe sfidat në sferën energjetike me të cilat ballafaqohet Evropa dhe bota, si dhe u shpreh dakordësia për nevojën e një qasje solidariteti në shqyrtim. zgjidhjet e mundshme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat