Geer: Deklaratat e Xhambaskit nuk përfaqësojnë vlerat e BE-së

Maqedonia

Geer: Deklaratat e Xhambaskit nuk përfaqësojnë vlerat e BE-së

Më: 26 janar 2023 Në ora: 15:01
David Geer

Lidhur me deklaratat e fundit të eurodeputetit Angell Xhamaski për pretendimet territoriale, ambasadori David Geer thotë se edhe Parlamenti Evropian dhe MPJ-ja bullgare janë distancuar nga këto deklarata.

Pretendime të tilla nuk përfaqësojnë dhe nuk mund të përfaqësojnë BE-në, tha ambasadori evropian Geer.

Lidhur me vërejtjet e djeshme të presidentit Stevo Pendarovski për deklaratën e Xhambaskit, e cila mund të interpretohet si kërcënim, ambasadori Geer theksoi se kjo absolutisht nuk paraqet qëndrim të BE-së.

Për vërejtjet që i dha dje presidenti Stevo Pendarovski, në lidhje me deklaratën e Xhambaskit, që mund të konsiderohen si kërcënime nga Xhambaski, Geer tha se nuk pasqyron vlerat mbi të cilat u themelua BE. Është e papranueshme që një personazh publik të bëjë komente të tilla për këdo, aq më pak për një kryetar shteti të zgjedhur në mënyrë demokratike të një shteti sovran.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat