Mariçiq: Duam të përmbushim standardet e BE-së jo më vonë se 2030

Maqedonia

Mariçiq: Duam të përmbushim standardet e BE-së jo më vonë se 2030

Më: 20 mars 2023 Në ora: 19:21
Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq

Zv. kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariçiq, në fjalimin e tij në Konferencën “30 vjet marrëdhënie diplomatike maqedonase-gjermane: Bashkëpunimi dypalësh dhe mbështetje zhvillimore me North Rhine-Vestfalen”, organizuar nga Qendra presidenciale për edukim politik, theksoi se Gjermania është partneri më i rëndësishëm evropian i Maqedonisë së Veriut dhe Gjermania, tha ai, është vendi që na ka mbështetur më shumë në rrugën tonë drejt integrimit në Bashkimin Evropian.

“Këto nuk janë vetëm fjalë, ata bënë përpjekje shumë të forta për të na shtyrë përpara, përfshirë edhe zgjidhjen e çështjes me Bullgarinë. Ky është vetëm fillimi, presim mbështetje të mëtejshme në periudhën në vijim, veçanërisht në fusha si sundimi i ligjit, lufta kundër korrupsionit, demokracinë, shoqërinë civile, por edhe në reformën arsimore, veçanërisht arsimin profesional, reformën e administratës publike, por edhe mbështetje për reformat strukturore ekonomike dhe zhvillimin e bashkëpunimit ekonomik”, theksoi Mariçiq.

Për momentin, theksoi Mariçiq, po kalojmë një kohë të vështirë me fqinjët tanë.

“Ne e kemi tejkaluar çështjen afatgjatë me Greqinë, tani jemi në proces të tejkalimit të të njëjtës me Bullgarinë, por mendoj se duhet të fokusohemi te çmimi dhe çmimi është anëtarësimi në BE”, tha Mariçiq.

Duke iu drejtuar të rinjve, Mariçiq tha se brezi jonë ka për detyrë të marrë vendime të vështira, në mënyrë që brezi i ri të mos merret me të njëjtat gjëra.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat