LSDM: Grup punues për bisedimet me OBRM-PDUKM-në

Maqedonia

LSDM: Grup punues për bisedimet me OBRM-PDUKM-në

Më: 10 qershor 2023 Në ora: 10:05
Foto ilustrim

Grupi punues i LSDM-së do të vazhdojë bisedimet me OBRM-PDUKM-në për amendamentet kushtetuese.

Ky ishte konstatimi i dalë nga mbledhja e mbrëmshme e Këshillit Drejtues të kësaj partie.

“LSDM edhe një herë tregoi shtetësi dhe kapacitet shtetformues dhe ofroi dorë për dialog të hapur, por edhe veprim në realizimin e një qëllimi tjetër strategjik: anëtarësimit në BE. Këshilli Qendror i LSDM-së mori Vendim për formimin e grupit punues për vazhdimin e bisedimeve me OBRM-në dhe të gjitha partitë tjera politike parlamentare për ndryshimet kushtetuese dhe funksionalizimin e hapave konkretë të ardhshëm.

Këshilli Qendror i LSDM-së i jep mbështetje absolute kryetarit të partisë, Dimitar Kovaçevski dhe grupit punues të themeluar, të udhëhequr nga sekretari i përgjithshëm i partisë, Mile Zeçeviq Vardarski, për të vazhduar përpjekjet për të siguruar një konsensus të gjerë për kushtetutën. amendamentet dhe rrjedhimisht vazhdimi i rrugës evropiane në terren”, thuhet në kumtesën e LSDM-së.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat