Shilegov: Duhet pajtim kombëtar, për t’u bashkuar rreth interesave strategjike të vendit

Maqedonia

Shilegov: Duhet pajtim kombëtar, për t’u bashkuar rreth interesave strategjike të vendit

Më: 21 shtator 2023 Në ora: 19:31
Shilegov

Ish-kryetari i Shkupit, Petre Shilegov thotë se Shkupi ka humbur hapin me kohën, një numër i madh i projekteve të planifikuara ose vonohen ose nuk realizohen fare, siç është ndërkëmbimi në “Momin Potok”.

“Disa shanse që qyteti i ka hedhur si themel, nuk i bën. Ka një urë, e cila nuk po riparohet, ka një sallë Universale, të cilën do ta marrë Ministria e Kulturës”, tha Shilegov për “Kanal5″.

Sa i përket rënies së rejtingut të LSDM-së, Shilegov thotë se duhet t’u jepet kohë njerëzve që të realizohen vizionet e tyre. ”

Nuk po hyjmë rrënjësisht në procese të ndara si brenda partisë ashtu edhe në qeveri. Ne kemi kryer procese serioze në të kaluarën, si nënshkrimi i Marrëveshjes së Prespës, anëtarësimi në NATO e të tjera. Në kushte lufte, stabiliteti dhe siguria e vendit garantohet nga NATO”, theksoi ai.

Ai tha se nevojitet pajtim kombëtar në vend.

“Kërkojmë pajtim kombëtar. Më në fund duhet të bashkohemi rreth interesave strategjike të shtetit. Pse duhet të konsiderohet se patriotizmi maqedonas duhet të lidhet vetëm me një parti në vend?”, shtoi Shilegov.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat