Fajon: Është e vërtetë që Maqedonia humbi shumë kohë

Maqedonia

Fajon: Është e vërtetë që Maqedonia humbi shumë kohë

Më: 3 dhjetor 2023 Në ora: 11:23
Tanja Fajon

“Ky vit është jashtëzakonisht i rëndësishëm për zgjerimin. I bëj thirrje të gjithë aktorëve politikë, aktorëve përgjegjës, partive politike që të bëjnë përpjekje për ndryshimet kushtetuese, mbi të gjitha në interes të qytetarëve. Është përgjegjësi ndaj njerëzve, dhe tani është e nevojshme dhe urgjente që shteti të përparojë dhe është një mundësi gjeostrategjike për të bërë një kërcim deri në fund të vitit 2030, për të lidhur Evropën dhe Maqedoninë e Veriut për t’u bërë anëtare e Bashkimit Evropian”, ka thënë zëvendëskryeministrja Sllovene dhe ministrja e Punëve të Jashtme dhe Evropës, Tanja Fajon, në një intervistë për MIA-n.

“Është e vërtetë që shteti humbi shumë kohë të çmuar dhe më vjen keq sepse rruga për në Maqedoninë e Veriut do të ishte më e shpejtë nëse nuk do të ishin, siç e përmendët ju, interesat politike të Bullgarisë, Greqisë më parë, që do të thotë se rruga për Maqedonia e Veriut është me gunga dhe mbi të gjitha e sëmurë. “Ndryshimet kushtetuese janë thelbësore mbi të gjitha për optimizmin dhe mbështetjen e politikës dhe të mirëkuptimit të qytetarëve se bëhet fjalë për një të ardhme të përbashkët evropiane, e cila do të sigurojë paqe, siguri dhe dinjitet në jetën e qytetarëve tuaj”, thotë Fajon.

 

 

Ajo beson se është thelbësore që Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, me një konferencë të re ndërqeveritare, të hapin dhe konkretisht të fillojnë negociatat.

“Nuk dua të flas për ndarjen e dy shteteve, mbetem fuqimisht e përkushtuar që Maqedonia e Veriut të vazhdojë në rrugën e reformave”, thotë Fajon.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat