Dimitrov: Duhet ofertë dhe sinjal direkt nga BE-ja për integrimin e rajonit

Maqedonia

Dimitrov: Duhet ofertë dhe sinjal direkt nga BE-ja për integrimin e rajonit

Më: 13 prill 2024 Në ora: 13:59
Nikolla Dimitrov

Nikolla Dimitrov, ish-zëvendëskryeministër dhe ish-shef i diplomacisë, tani president dhe bashkëthemelues i Qendrës Ballkanike për Politika Konstruktive “Zgjidhja”, ka bërë thirrje për një ofertë të drejtpërdrejtë nga Bashkimi Evropian, si sinjal i seriozitetit të tij për zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Mendoj se do të jetë e mençur të përfundojmë projektin evropian me vendet e rajonit, si dhe me vendet kandidate Ukrainën, Moldavinë dhe Gjeorgjinë. Nëse nuk mund ta bëjmë këtë, zëri evropian në botë do të dobësohet”, tha Dimitrov.

Ai theksoi rëndësinë e përfundimit të procesit të integrimit me vendet e rajonit dhe mbështetjen e vazhdueshme të Greqisë për këtë qëllim. Dimitrov gjithashtu u fokusua në rëndësinë e bashkëpunimit rajonal dhe në potencialin për të ndikuar në zhvillimet në vendet fqinje.

Paneli u mbajt në sallën “Leto”, duke e lidhur temën me mitologjinë greke dhe duke reflektuar se “jonë rajoni nuk duhet të harrohet”. Ai gjithashtu shprehu bindjen se një shembull i suksesshëm i integrimit në BE, siç është rasti i Malit të Zi, do të inkurajojë vendet e tjera në rajon të ndjekin shembullin.

Pjesëmarrja e Sekretares së Përgjithshme për Çështjet Ekonomike Ndërkombëtare në MPJ të Greqisë, Mayra Mirojani, theksoi përkushtimin e Greqisë për përparimin e rajonit në rrugën drejt BE-së. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat