QMK: Shpëtohet një bari i ngecur në ujërat e Drinit të Zi

Maqedonia

QMK: Shpëtohet një bari i ngecur në ujërat e Drinit të Zi

Më: 21 prill 2024 Në ora: 09:52
Foto ilustrim

QMK njoftoi se një bari i ngecur në një ishull lumor në ujërat e fryrë të Drinin e Zi është shpëtuar bashkë me njëqind delet e tij.

Nga aty theksuan se tani bariu dhe delet janë në vend të sigurt, pasi niveli i ujit është ulur dhe janë evakuuar.

“QMK njofton se nga numri i vetëm i emergjencës 112, në Departamentin e Operacioneve dhe Koordinimit, në orën 17:32 ka marrë informacion për një bari të ngecur në mes të Drinin e Zi, me njëqind delet e tij, në një ishull të vogël. 200 metra larg ndodhet nën fshatin Manastireci të Komuna e Rosoman. Lumi është fryrë për shkak të rritjes së prurjeve gjatë prodhimit të energjisë elektrike. QMK ndërmori aktivitete koordinuese për ndalimin e rrjedhjes së ujit nga rezervuari “Tikvesh” dhe uljen e nivelit të lumit”, njoftuan nga Qendra.

QMK mori të gjitha masat e nevojshme.

“Bariu priste që të ulej niveli i lumit që të strehohej në një vend të sigurt bashkë me delet e tij. Në këtë rast, u deshën tre deri në katër orë për të ulur nivelin e ujit. Ndërkaq, në vendngjarje është dërguar një ekip i MPB-së Kavadar, ku në kontakt me kryetarin e Komunës Rosoman është marrë konfirmimi se edhe nga aty do të dërgohet një ekip”, njofton QMK.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat