Shaqir Fetahu dërgon urim për festën e Kurban Bajramit

Maqedonia

Shaqir Fetahu dërgon urim për festën e Kurban Bajramit

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 13:34
Shaqir Fetahu

Shaqir Fetahu, kreu i Bashkësisë Fetare Islame, ka dërguar një mesazh urimi për festën e Kurban Bajramit, e cila do të shënohet më 16 qershor 2024. Në mesazhin e tij, ai thekson rëndësinë e sakrificës dhe përkushtimit ndaj porosive hyjnore, të cilat simbolizojnë lidhjen e thellë me Zotin dhe ndihmën ndaj të tjerëve.

Mesazhi përfshin citime nga Kura’ani Famëlartë dhe ngre në pah ngjarjet e rëndësishme që ndodhin gjatë kësaj periudhe, si përfundimi i shpalljes së Kura’anit dhe kushti i pestë Haxhi në Mekken fisnike. Fetahu bën thirrje për sakrificë në vepra të mira dhe për një shoqëri më të drejtë dhe të mirë, duke kujtuar besimtarët për rolin e tyre në ndërtimin e një bote më të mirë.

Në fund, ai shpreh urime të përzemërta për të gjithë besimtarët në vend dhe jashtë tij, duke lutur për pranimin e lutjeve dhe ibadeteve gjatë kësaj feste të rëndësishme dhe dëshiruar që paqja, mëshira dhe begatitë e Allahut të jenë mbi të gjithë.

“Esselamu alejkum ve rahmetullahi teala ve berekatuhu! Allahu ju bekoftë dhe paqeja, mëshira dhe begatitë e të Madhit Zot qofshin mbi ju!” përfundon ai mesazhin e tij të urimit për Kurban Bajramin.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat