“Argatët e SHIK-ut dhe PRONTO-s”/ Ish-agjenti i SHIK-ut tregon skenarin: Ja si të kapen kokat e rrjeteve të krimit të organizuar në Kosovë

Politika

“Argatët e SHIK-ut dhe PRONTO-s”/ Ish-agjenti i SHIK-ut tregon skenarin: Ja si të kapen kokat e rrjeteve të krimit të organizuar në Kosovë

Nga: N.Sh. Më: 26 korrik 2021 Në ora: 16:50
Naim Miftari, Adem Grabovci, Kadri Veseli dhe Hashim Thaçi

Ish-eprori i lartë i UÇK-së, dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari thotë se, të gjithë sabotorët e PRONTO-s dhe të mafias politike në Kosovë, në 20 vitet e fundit të largohen nga komisionet parlamentare ku bëhen ligjet në Kosovë.

Miftari thekson se, përveç tyre, duhet edhe skeserët e oligarkëve të largohen nga Ministria e Drejtësisë nga ato pozicione, pasi konsideron se aty janë lënë qëllimisht dhe nuk kanë të bëjnë asgjë me ndihmen e tyre për ligjet e reja apo drejtësinë, por për të sabotuar e ngadalësuar si dhe ndaluar plotësisht nëse kanë hapësirë ato ligje, që nuk janë në dobi të tyre.

“Puna e dy grupeve punuese të Ministrisë së Drejtësisë për ta përfunduar pakon e dy ligjeve Anti-Korrupcion, për Konfiskimin e pasurisë dhe ligjin Vetting, me siguri që është një vonesë- zhagitje e qëllimshme që po bëhet përmes pengesave të ndryshme të brendshme. Mos hartimi i këtyre draftligjeve dhe mos dërgimi më i shpejtë në qeveri për miratim, është me ndikim negativ. Çdo vonesë e mëtejme do të ketë pasoja për shtetin e Kosovës. Kurse këto vonesat janë të qëllimshme dhe tregon se në mesin e grupeve punuese ka edhe individ që qëllimisht e ngadalësojnë apo edhe e ndalin krejt procesin e procedimit të shpejtë në qeveri të këtyre draft ligjeve”, vlerëson Miftari.

Sipas tij, në këto komisione ka plot argat të SHIK-ut dhe të Thaçit e Grabovcit.

“Në këto komisione ka plot argat të SHIK-ut, të argatëve të sistemeve të vjetra, të ish komunistëve jugosllav, por sidomos ka shumë argat të Prontos të Hashim Thaçit e Adem Grabovcit me shokë të cilëve aspak nuk ju konvenon as VETTING-u por nuk ju konvenon sidomos Ligji për konfiskimin e pasurive të paligjshme. Sidomos argatët e Prontos e të krimit të organizuar politikë janë prezent në mekanizmat e KPK-së dhe të KGJK-së të cilat janë kryekëput punonjës e sekser të ish pushtetarëve të më hershëm, sidomos të PDK, LDK, AAK”, thekson ai.

Ai thotë se, nuk po e kupton Ministrinë e Drejtësisë pse nuk vendos afate kohore apo kontrolle monitorime më të afërt të këtyre komisioneve për përfundimin sa më të shpejtë të këtyre drafteve ligjore ku çdo vonesë e pa justifikueshme do të dënohej me masa ligjore.

 

“Vendi jonë nuk duhet me lejue që të mbetet peng i statuskuos të krijuar nga sekserët e pushteteve të kaluara të Thaçit, Mustafes, Haradinajt , Hotit. Sa më shpejtë të bëhen ligjet aq më shpejtë do të instalohet sundimi i ligjit dhe drejtësia në Kosovë, ligji duhet të jetë i njëjtë si për qytetarin, si për politikanin, si për milionerët e oligarkët politikanë të korruptuar e mafioza. Sa më shpejt të bëhen ligjet aq ma shpejt do të sundonte ligji dhe drejtësia në Kosovë për ti ndjekur dhe kapur kokat e rrjeteve të krimit të organizuar”, përfundon Naim Miftari.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat