Vuçiqi u ‘kall’, u ‘sëmur’ dhe u ‘inatos’ me Albin Kurtin, ky veprim i kryeministrit tronditi Serbinë, por Ramushi e quan ‘goditje’ për Kosovën!

Politika

Vuçiqi u ‘kall’, u ‘sëmur’ dhe u ‘inatos’ me Albin Kurtin, ky veprim i kryeministrit tronditi Serbinë, por Ramushi e quan ‘goditje’ për Kosovën!

Nga: N.Sh Më: 6 tetor 2021 Në ora: 23:31
Albin Kurti dhe Aleksander Vuçiq

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin se i ka dhënë dy goditje Kosovës.

Sipas tij, njëra është me marrëveshjen e Brukselit për reciprocitetin me targat serbe, dhe e dyta sipas tij, për refuzimin e gazit amerikan.

Mirëpo, me këto deklarata nuk po pajtohet profesori Sulejman Mehazi.

Profesori thekson se marrëveshja e Brukselit ka pikëlluar e nervozuar jo vetëm Serbinë, por edhe partitë opozitare në Kosovë, kjo për shkak se reciprociteti u dha leksione politike.

Marrëveshja e qeverisë së Kurtit me Serbinë në Bruksel me rastin e reciprocitetit të targave serbe brenda territorit të Kosovës ka pikëlluar e nervozuar jo vetëm palën serbe, por edhe  partitë opozitare të Kosovës, për shkak se reciprociteti i Kurtit ndaj targave serbe ju dha leksione politike jo vetëm palës serbe, por edhe opozitës së Kosovës”, thotë Mehazi për gazetën “Bota sot”.

Mehazi e pyet Haradinajn se pse Vuçiqi nuk u kall me taksën prej 100% të mallrave serbe, por me reciprocitetin e Kurtit u sëmurë?

E pyesim ish-kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj se pse Vuçiqi nuk u kall me taksën 100% të mallrave serbe gjatë qeverisjes së tij, por u zjarrmos, u inatos e u sëmur me targat e makinave serbe, rebelimi i Vuçiqit u pa me prurjen e policëve, ushtarëve, tankeve e avionëve serbe në vijën kufitare të Kosovës”, thekson Mehazi.

Profesori tutje shprehet se, reciprociteti e preku në palcë Vuçiqin, dhe kjo ishte tronditëse për Serbinë.

Sipas tij, kjo është më e suksesshme sesa reciprociteti ndaj mallrave serbe.

Reciprociteti i Albin Kurtit ndaj targave serbe e preku në palcë Vuçiqin për shkak se mallrat serbe të reciprocitetit 100% të qeverisë se Haradinajt nuk kishin pengesa të kamionëve serbe në Kosovë, reciprociteti i qeverisë së Kurtit ishte kundërvepruese e tronditëse ndaj Serbisë, tani më mallrat serbe nuk mund të hynë në Kosovë me targat serbe, po me të Kosovës, reciprocitetit i targave serbe i Albin Kurtit doli më i suksesshëm sesa reciprociteti i mallrave serbe të ish-qeverisë së Haradinajt, jo vetëm ndaj politikës agresive të Vuçiqit, po doli i suksesshëm edhe ndaj BE-së e SHBA-së në Bruksel”, shton ai.

Ai madje e quan hajgare reciprocitetin e Ramush Haradinajt kur ia vendosi Serbisë për mallrat serbe.

Reciprociteti i Albin Kurtit i targave serbe doli serioz ndaj Serbisë, kurse mallrat 100% serbe të Haradinaj e kishin kuptimin e hajgareve politike ndaj Serbisë”, përfundon profesor Sulejman Mehazi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat