Ndizet alarmi – ky është paralajmërimi i rrezikshëm për Kosovën: Skenari serbo-rus që mund të shpërthejë në veri

Politika

Ndizet alarmi – ky është paralajmërimi i rrezikshëm për Kosovën: Skenari serbo-rus që mund të shpërthejë në veri

Nga: N. SH. Më: 10 nëntor 2021 Në ora: 23:05
Ilustrim

Analisti që jeton e vepron në Amerikë, prof. dr. Binak Maxharraj, thotë se, krahas ndërhyrjes serbe në rritjen e tensioneve ndëretnike në Ballkanin Perëndimor janë edhe tre faktor që po e rrezikojnë Ballkanin.

Ai thekson se, bashkëveprimi i Serbisë me rusët për ndikim të Rusisë në Ballkan, përçarja e BE-së dhe dobësia e NATO-s, janë tre faktorët shqetësues për krijimin e situatës në Ballkan.

Maxharraj në një prononcim për gazetën “Bota sot”, vlerëson se, Rusia edhe Serbia në thelb të propagandës e kanë mohimin e ekzistencës së shtetit të Kosovës dhe mbi këtë premisë ato e krijojnë strategjinë e krijimit të shqetësimit të serbëve nga shqiptarët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat