Akuza ndaj Ramës:  Po e bën avokatin e Serbisë

Politika

Akuza ndaj Ramës:  Po e bën avokatin e Serbisë

Nga: A.M. Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 15:28
Aleksandar Vuçiq dhe Edi Rama

Qëndrimi i Edi Ramës për “Ballkanin e Hapur” po vazhdon të jetë i njëjtë.

Në Kosovë dhe në Shqipëri shumë politikanë e veprimtarë po kundërshtojnë “Ballkanin e Hapur”.

Për këtë çështje, ka folur profesori, Refik Hasani.

Ai për qëndrimin e Ramës për Ballkanin e Hapur, ka thënë se ai është duke bërë dëm të madh.

“Kryetari i Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe njëherit Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, aktualisht ka mandatin e (III) tretë të radhës dhe është bërë mbështetshi i vetmi dhe Kryesor në një përkrahje blanko që është duke i afruar Presidentit të Serbisë Aleksandër Vuqiç. E dëmi më i madh është pasi askush nuk e mbështet, si: Mali i Zi, Kroacia, etj.

Sllavët e Jugut-që janë sllovenët, kroatët, boshnjakët, maqedonasit, malazezët, Bullgarët) nuk po e mbështesin ,,Ballkanin e Hapur’’-e vetëm Shqipëria  po përkrah-Kurse historikisht lufta shqiptaro-serbe ende nuk ka përfunduar!!!  Lufta shqiptaro-serbe herë e shpallur e herë e pa shpallur, mbi njëqind vjet, ende nuk ka përfunduar, në fund të kësaj odiseje duhet të ketë një marrëveshje shqiptaro-serbe”, ka vlerësuar ai.

Më tej, Hasani e ka kritikuar këtë qasje të të parit të shtetit shqiptar, duke u shprehur se Rama është munduar ta bëjë avokatin  e Serbisë.

“E kjo nënkupton pa u përfunduar mes Prishtinë e Beogradit, kjo nuk ka përfunduar-duke menduar edhe në gjenocidin që ka kryer Serbia ndaj neve shqiptarëve .

Në vend që Shqipëria të ndihmon Kosovën të mbyllet çështja e Prishtinës e Beogradit, ajo po merr rolin kryesor, bile duke u munduar të bëjnë avokatin e Serbisë, në njëfarë mënyrë, ngritë akuza, se ,,Pse Kosova nuk po merr pjesë në ,,Ballkanin e Hapur’’, duke u munduar të arsyetoj-të mirat që sjellë “Ballkani i hapur’’ !!!.  Në vend që Shqipëria të ndihmon Kosovën të harton PADI-n, Shqipëria mundohet të bindë Kosovën për ,,Ballkanin e Hapur’’, ka nënvizuar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat