A ishte mbështetja ndaj Hashim Thaçit arsye e dorëheqjes së Rrahman Ramës?

Politika

A ishte mbështetja ndaj Hashim Thaçit arsye e dorëheqjes së Rrahman Ramës?

Nga: A.SH Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 14:14
Rrahman Rama

Ditë më parë Bashkim Jashari gjatë është emëruar komandant i FSK-së, nga Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani.

Ky emërim erdhi pas dorëheqjes së ish-komandantit Rrahman Rama.

Këtë ndryshim në FSK e ka komentuar për “Bota sot” analisti Gani Qarri.

Ai ka thënë se ky ndryshim erdhi si pasojë e kundërshtimit të Rrahman Ramës për përdorimin e automjeteve të FSK-së, në kulmin e veprimeve operacionale të njësive speciale të Policisë së Kosovës në veriun e vendit.

“Sa u takon ndryshimeve aktuale në kreun e ushtrisë së vendit, edhe po të mos ofronte dorëheqje vet Rrahman Rama, pas kundërshtimit të tij, për përdorimin e automjeteve M1117 ASV (Armour Secured Vehicle) të FSK-së, në kulmin e veprimeve operacionale të njësive speciale të Policisë së Kosovës në veriun e vendit, kishte indice se pa vonuar shumë, ato doemos do, dhe duhej të ndodhnin. Kjo për vet faktin se të pengohet, për anime politike, përdorimi i automjeteve, qofshin ato edhe ushtarake, nga njësitet elite të Policisë së Kosovës, në ditët më të vështira të acarimit të situatës kur ato kishin marrë urdhër të vendosen atje, për mbrojtjen e pikave kufitare të shtetit, nga bandat kriminale serbe në veri, një mosmarrëveshje e tillë, vështirë se mund të rregullohej ndryshe, përveç shkarkimit dhe zëvendësimit të tij”, shprehe Qarri.

Sipas tij, Rama dilte hapur në përkrahje të ish-presidentit Hashim Thaçi, e meqenëse edhe është rregull ligjor, që komandanti i forcave ushtarake të jetë i pa parti dhe të mbajë qëndrim neutral politik, shkarkimi apo dorëheqja e tij ishte më se e nevojshme.

“Madje pikërisht për shkak të qëndrimeve politike të Ramës marrëdhëniet e Qeverisë Kurti me Rrahman Ramën, i cili edhe në të kaluarën lëshonte deklarata të pamatura mbështetëse për ish pushtetarët e inkriminuar dhe në vend të qëndrimit neutral politik, dilte në përkrahje të hapur ndaj Hashim Thaçit, si dhe pengesave me kokëfortësi, në rastin e lartcekur, u ftohën deri në atë masë, sa që u anulua edhe një vizitë e Ramës që ai parashihej ta bënte, në fund të nëntorit në Mbretërinë e Bashkuar”, potencon ai.

Image
Gani Qarri

 

Qarri e sheh si të nevojshme dorëheqjen e Ramës, pas kështuupër depolitizimin përfundimtar të Ushtrisë së Kosovës, e cila ka obligim ligjor dhe kushtetues t`i shërbejë shtetit dhe popullit të Kosovës dhe jo individëve apo partive politike, sipas animeve personale.

Ai më tutje shprehet se, koha e komandosëve pa shkollë adekuate dhe pa profesion akademik, në krye të Ushtrisë së Kosovës ka përfunduar dhe se duhet të vijnë njerëzit e duhur, oficer të karrierës të shkolluar.

“Për aq më tepër, me shkarkimin e Rrahman Ramës, përveç depolitizmit që ishte shumë i nevojshëm të ndodhte edhe më herët, përfundimisht po merr fund koha e komandosëve pa shkollë adekuate dhe pa profesion akademik, dhe në krye të Ushtrisë së Kosovës, do të vijnë njerëzit e duhur, oficer të karrierës të shkolluar dhe të mirëpërgatitur profesionalisht”, deklaron Qarri.

Në fund, ai jep mendimin e tij duke thënë se derisa të zgjasë procesi i bisedimeve me Serbinë, në krye të ushtrisë së Kosovës do duhej të ishte emëruar gjeneral Ramadan Qehaja, ndërsa Bashkim Jashari zëvendës i tij.

“Dhe sipas mendimit tim, fillimisht për një periudhë të caktuar, të paktën për kohën, derisa do të zgjasë procesi i bisedimeve me Serbinë, në krye të ushtrisë së Kosovës do duhej të ishte emëruar gjeneral Ramadan Qehaja, ndërsa Bashkim Jashari zëvendës i tij, i cili do të mund ta pasonte z. Qehaja. Kjo për vet faktin se gjeneral Qehaja, përveç profesionalitetit të lartë dhe përvojës së gjatë në ushtri, njeh mirë edhe mentalitetin, taktikat e luftës dhe doktrinat e ushtarakëve serb, pra kundërshtarit kryesor aktual të Kosovës si Serbia, nga e cila vendi ynë, vijon të marrë kërcënime pareshtur dhe në vijimësi, aventurë që duket se do të zgjasë deri në përmbylljen e dialogut me këtë shtet hegjemonist dhe okupator të Kosovës”, përfundon analisti Gani Qarri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat