Kelmendi: Shteti i Kosovës funksionon

Politika

Kelmendi: Shteti i Kosovës funksionon

Nga: A.M. Më: 2 dhjetor 2021 Në ora: 22:01
Ilustrim

Garancia e ofruar e Policisë së Kosovës nuk e ka bindur prokurorët e Gjykatës Speciale.

Prokuroria Speciale e ka refuzuar garancinë për lirimin me kusht të ish presidenti Hashim Thaçit dhe të tjerëve.

Profesori dhe njohësi i çështjeve juridike, Muhamet Kelmendi ka thënë për gazetën “Bota sot”, se kundërshtimi i garancisë për lirimin me kusht nga burgu është injorim i shtetit të Kosovës.

“Shteti i Kosovës jeton tash e mbi një decenie. Këtë shtet e kanë njohur mbi 115 shtete dhe është anëtare e një numri të organizatave ndërkombëtare. Në kuadër të kësaj, ky shtet është përgjegjës për rendin dhe sigurinë në Kosovë, këtë e pranojnë të gjitha shtetet që e kanë njohur. Me këtë shtet bashkëpunon edhe UE dhe SHBA-të etj. Mos pranimi i garancisë për lirimin me kushte është injorim dhe kundërshtim i vetë shtetit”, ka thënë ai.

Gjithashtu, profesori e ka përmendur se Gjykata Speciale është krijuar nga Kuvendi i Kosovës.

Image
Muhamet Kelmendi

“Gjykata Speciale në Hagë është gjykatë e Kosovës. Është krijuar me vendim të Kuvendit dhe vepron me ligjet e Kosovës. Dhe, injorimi i garancisë, është vetë injorim i vetë shtetit. Kjo nuk e nderon këtë gjykatë”, ka theksuar ai.

Sipas tij, Gjykata Speciale i ka bërë disa lëshime në rastin e arrestimit të përfaqësuesve të UÇK-së.

“Gjykata Speciale ka shkelur disa parime juridiko-penale në rastin e të arrestuarave nga radhët e UÇK-së. Së pari, nuk arrestohet, me ligj, askush pa fakte dhe dëshmi që në momentin e arrestimit. Së dyti, shqyrtimi kryesor, duhet domosdo të fillojë brenda një viti nga momenti i arrestimit dhe së treti, Kosova i ka këto organe, përkatësish ka polici. Këto janë faktet që tregojnë lëshimet e kësaj gjykate dhe parimisht është shkelje e rëndë. Kjo nuk e nderon këtë gjykatë”, ka thënë Kelmendi për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat