Rreziku i një përplasje të madhe, Lindje / Perëndim, kërcënimet ruse për paqen europiane dhe në Ballkan!?

Politika

Rreziku i një përplasje të madhe, Lindje / Perëndim, kërcënimet ruse për paqen europiane dhe në Ballkan!?

Arnita Zeneli Nga Arnita Zeneli Më 4 dhjetor 2021 Në ora: 08:31
Aleksandar Vuçiq, Vladimir Putin

Ukraina dhe aleatët e saj në NATO kanë dhënë alarmin për lëvizjen e trupave ruse pranë kufijve të Ukrainës. Kriza e emigrantëve e shkaktuar nga Bjellorusia, përplasjet për Tajvanin të Kinës me SHBA-të dhe Japoninë, kërcënimi rus për zbarkim të forcave ajrore në Republikën Serbe, janë shenja të qarta se jemi në prag të përplasjes së madhe Lindje/Perëndim, dhe që mund të ketë shpërthim të konfliktit edhe në Ballkan

Lëvizje të tilla kanë ngritur shqetësimet se konflikti në Ukrainën lindore mund të përshkallëzohet në luftë të hapur midis dy fqinjëve, sipas agjencisë britanike.

Sekretari Blinken vuri theksin tek diplomacia si zgjidhje për situatën.

"Siç e kemi bërë shumë të qartë javët e fundit, ne kemi shqetësime të thella në lidhje me planet e Rusisë për ripërtëritje të agresionit kundër Ukrainës. Mënyra më e mirë për të shmangur krizën është përmes diplomacisë. Nëse Rusia vendos të ndjekë rrugën e konfrontimit, do të ketë pasoja serioze”, tha zoti Blinken.

Sekretari amerikan i Shtetit tha se Rusia dhe Ukraina duhet të zbatojnë plotësisht detyrimet e tyre sipas procesit të paqes të Minskut të vitit 2014, i krijuar për t'i dhënë fund luftës mes separatistëve pro-rusë dhe forcave të qeverisë ukrainase në lindje të Ukrainës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat