Halimi: Ushtria e Kosovës ëshë në hap me vendet e NATO-s

Politika

Halimi: Ushtria e Kosovës ëshë në hap me vendet e NATO-s

Nga: M.H. Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 09:03
Foto ilustrim

Ditë më parë Ushtria e Kosovës arriti të festojë tre vjetorin e saj që nga themelimi.

Padyshim që kjo mbetet një ndër datat më të rëndësishme për popullin e Kosovës.

Është data 14 dhjetor ajo e cila shënoi një hap historik për vendin tonë.

Në lidhje me këtë temë Armend Halimi, ekspert i sigurisë, thotë se brenda mandatit të saj ligjor, Ushtria e Republikës së Kosovës është duke përparuar sado që ka një histori të re.

Image
Armend Halimi

Ajo sipas tij është duke u zhvilluar me standarde të ushtrive përparimtare dhe bashkëkohore.

Andaj, përkundër aspektit teknik që është e kufizuar në zhvillim sipas periudhës tranzitore, në aspektin e burimeve njerëzore është në hap me vendet e NATO-s, çka edhe i është besuar edhe misioni ndërkombëtar krah aleatëve.

Mirëpo, deri në përfundim të periudhës së paraparë, çka edhe kanë mbetur pak vite, Ushtria e Kosovës duhet të jetë e kompletuar për të qenë e aftë në posedim të të gjitha armëve dhe municioneve të lejuara në përdorim si ushtri”, thotë Halimi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat