Qarqet kriminale që kapën shtetin paslufte vranë bijtë e bijat më të devotshme/ Zogaj: Kosova nuk guxon t`i zbulojë dhe dënojë...

Politika

Qarqet kriminale që kapën shtetin paslufte vranë bijtë e bijat më të devotshme/ Zogaj: Kosova nuk guxon t`i zbulojë dhe dënojë...

Nga: M.L Më: 11 janar 2022 Në ora: 21:25
Intelektualët e vrarë për motive politike

Sot më 11 janar janë mbushur 23 vjet nga vrasja e veprimtarit të shquar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Enver Maloku.

Enver Maloku është përkujtuar sot nga bashkëpunëtorë e familjarë të tij të ngushtë.

Image
Skender Zogaj

Publicisti dhe anëtari i hershëm i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Skender Zogaj në një prononcim për gazetën “Bota sot” ka thënë se Enver Maloku ishte njëri nga themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe njëkohësisht zëri më i fuqishëm i saj.

“Enver Malokun e kujtoj si njërin nga gazetarët shumë aktivë e të përkushtuar të Radiotelevizionit të Prishtinës, ku u afirmua shumë shpejt, duke treguar zotësi profesionale dhe guxim intelektual, në trajtimin e "tabu" temave, që cenonin identitetin kombëtar, kulturor e historik të shqiptarëve! Si i këtillë u bë pjesë aktive e lëvizjeve të hershme demokratike duke dhënë kontribut shumë të madh intelektual në zgjimin dhe mobilizimin e vetëdijes kombëtare. Rezultat i kësaj fryme ishte formimi i LDK-së, ku Enveri është nga themeluesit dhe zëdhënësi më i fuqishëm i saj”, thotë Zogaj.

Ai ka rikujtuar se Enver Maloku ishte themeluesi dhe udhëheqësi kryesor i Qendrës për Informim të Kosovës, që boton informatorin ditor duke informuar publikun e vendit dhe atë ndërkombëtar për Kosovën e robëruar dhe regjimin gjenocidal serb që po ushtronte me forca policore e ushtarake për ta zhdukur popullin shqiptar.

“Informatori kishte rol të fuqishëm në ndërgjegjësimin e publikut dhe kancelarive diplomatike ndërkombëtare që, ta kuptojnë realitetin dhe të vendosin për intervenim ushtarak për çlirimin e Kosovës”, është shprehur ai.

Zogaj: Enver Maloku u vra për ta ndaluar fjalën e lirë të shprehjes të së vërtetës!

Sipas Zogajt, puna e bën Enver Malokun njërin nga bashkëpunëtorët kyç të Presidentit Ibrahim Rugova, të cilit i qëndron besnik i përbetuar.

Ai ka potencuar se Enver Maloku dhe shumë veprimtarë të tjerë të LDK-së, si Xhemail Mustafa, Smajl Hajdaraj, Ismet Rraci, Shaban Manaj, Sebahate Tolaj, komandant “Drini”, Ukë Bytyçi etj., u vranë nga kundërshtarët ideologjik të strukturuar në grupe kriminale.

Dhe kjo është njëra nga arsyet kryesore që kundërshtarët ideologjik të strukturuar në grupe kriminale, t'ia shuajnë jetën. E vrasin për t'ia ndaluar fjalën e lirë të shprehjes së të vërtetës! Këto qarqe kriminale për fat të keq pas luftës arrijnë të kapin shtetin dhe, për realizimin e përfitimeve personale, vrasin bijtë dhe bijat më të devotshme atdhetare: Enver Malokun, Xhemail Mustafën, Smajl Hajdarajn, Ismet Racin, Shaban Manajn, Sebahate Tolajn, komandant “Drinin”, Ukë Bytyçin, etj.etj. vrasjet e të cilëve janë pengu i lirisë së Kosovës që nuk po guxon të zbulojë dhe të dënojë vrasësit e bijve të saj më të mirë! Drejtësia kosovare ka dështuar, prandaj, Gjykata Speciale mbetet shpresa e radhës për zbardhjen e vrasjeve dhe njohjen e rrënjëve të strukturave kriminale, të cilat ia vrugëtuan bukurinë lirisë së Kosovës”, përfundoi Zogaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat