Analistët kundër referendumit të Serbisë në Kosovë, kështu duhet të veprojnë institucionet

Politika

Analistët kundër referendumit të Serbisë në Kosovë, kështu duhet të veprojnë institucionet

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 14 janar 2022 Në ora: 10:33
Qeveria e Kosovës

Të dielën në Serbi do të mbahet referendum kushtetues. Qeveria e Kosovës ka deklaruar se nuk mund të mbahet votimi me qendra votimi, por vetëm me postë ose në përfaqësinë e Serbisë në Kosovë, edhe kjo vetëm nga serbët që e kanë dyshtetësinë.

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se qytetarët serbë në Kosovë kanë të drejtë ta ushtrojnë votën e tyre gjatë referendumit për ndryshimet kushtetuese në Serbi dhe se për mund të ndihmojë OSBE-ja në grumbullimin e votave, sikurse ka ndodhur në të kaluarën.

“Dje kam biseduar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin dhe presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiq lidhur me grumbullimin e votave në Kosovë për referendumin kushtetues që mbahet të dielën në Serbi. Grumbullimi i votave në të kaluarën është bërë me lehtësimin e OSBE-së. Qytetarët duhet të jenë në gjendje që ta shfrytëzojnë të drejtën e tyre të votimit”, ka thënë Borelli përmes një postimi në Twitter.

Ndërsa, kryeministri Albin Kurti thotë se gjatë bisedës me Borellin ka kundërshtuar një gjë të tillë dhe se referendumi i një shteti tjetër sovran është praktikë e papranueshme në një shtet demokratik.

"Gjatë një bisede me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borellin unë shpreha qëndrimin tonë: Serbët në Kosovë me shtetësi të dyfishtë mund të votojnë në referendumin e Serbisë përmes postës apo në Zyrën Ndërlidhëse në Prishtinë. Referendumi i një shteti tjetër në një territor sovran nuk është praktikë e pranueshme nga asnjë shtet demokratik”, ka thënë Kurti pas bisedës me Borellin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat