Masakra e Reçakut, dëshmi e shtetit kriminal serb kundër shqiptarëve

Politika

Masakra e Reçakut, dëshmi e shtetit kriminal serb kundër shqiptarëve

Mimozë Lakna Nga Mimozë Lakna Më 15 janar 2022 Në ora: 08:29
Memorali në Reçak kushtuar viktimave të masakrës së kryer në këtë fshat të Shtimes më 1999.

Sot (e shtune 15 janar) mbushen 23 vjet nga masakra e Reçakut, një nga ngjarjet më të tmerrshme që Serbia në krye me kriminelin Sllobodan Millosheviç ia shkaktuan Kosovës, popullit shqiptarë të pafajshëm. 

Ishte mëngjesi i hershëm i datës 15 janar të vitit 1999, kur fshati Reçak i komunës së Shtimes u zgjua nën rrethim nga forcat e policisë speciale dhe të ushtrisë serbe, të shoqëruar me mjete të shumta ushtarake. 

Nga atëherë do të fillonte përjetimi i tmerrit nga banorët e fshatit, të cilët do të arrestoheshin dhe në kolonë do të dërgoheshin tek vendi i quajtur “Kodra e Bebushit”, për t`u ekzekutuar dhe vrarë në mënyrën më barbare.

Kështu, forcat policore-ushtarake dhe paramilitare serbe, vranë dhe masakruan 45 civilë shqiptarë të paarmatosur, në mesin e të cilëve kishte edhe pleq, gra dhe fëmijë.

Reagimi i ambasadorit Walker

Të nesërmen më 16 janar, Reçaku do të vizitohej nga shefi i atëhershëm i misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Ëallker. 

Me të parë nga afër tmerrin që kishte ndodhur, ambasadori Walker ishte tronditur. Tmerri, të cilin e përjetoi e shtyu ta quante masakër dhe krim kundër njerëzimit. 

"Nga ajo që pashë, ishte evidente se kemi të bëjmë me masakër dhe krim kundër njerëzimit", kishte deklaruar ai. Kjo deklaratë do t`ia hapte sytë botës për gjenocidin serb në Kosovë. 

Por, pavarësisht kësaj, serbët që kryen masakrën e Reçakut ende nuk e kanë marr dënimin e merituar.

Madje, udhëheqësit e Serbisë marrin guximin e me pafytyrësi e mohojnë ngjarjen e tmerrshme që shteti i tyre ua shkaktoi shqiptarëve të Kosovës.

Deri më tash është bërë shumë pak për denoncimin e krimeve të luftës nga ana e institucioneve të Kosovës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat