BE e ‘tmerruar’ nga Serbia e Vuçiqit/ Nuk i merr seriozisht kërcënimet ndaj shteteve të Ballkanit Perëndimor!

Politika

BE e ‘tmerruar’ nga Serbia e Vuçiqit/ Nuk i merr seriozisht kërcënimet ndaj shteteve të Ballkanit Perëndimor!

Arife Morina Nga Arife Morina Më 16 janar 2022 Në ora: 22:02
Aleksandër Vuçiq

Shteti serb në vazhdimësi kërcënon dhe bën deklarata, të cilat cenojnë sigurinë e vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Së fundi, kërcënimet më të shpeshta bëhen në Bosnje e Hercegovinë, ku politikani serb Dodik vazhdon të insistojë në shpërbërjen e Bosnjës.

Krahas kësaj, zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, gjatë një konference për media deklaroi se BE-ja po shqyrton sanksionet e mundshme ndaj Republikës Serbe në Bosnjë e Hercegovinë.

E gjithë konferenca u karakterizua me tepri diplomatike krahas Dodikut, të cilin SHBA-ja tashmë e ka sanksionuar duke e targetuar hapur si faktor të destabilizimit të Bosnjës.

Për këtë gjë, analisti zviceran Toby Vogel, ka kritikuar vazhdimisht qasjen e butë të BE-së karshi situatës së tensionuar në Bosnjë dhe karshi Serbisë, e cila e mbështet hapur Dodikun në synimet e tij për shpërbërjen e Bosnjës.

Vogel shtroi pyetjen se pse BE-ja është kaq “e tmerruar” nga Vuçiqi, sa që as nuk e përmendin emrin e Serbisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat