Kërcënoi me ndërhyrje në veri, Edita Tahiri i reagon gjeneralit serb - tregon si po përgjigjet SHBA dhe NATO

Politika

Kërcënoi me ndërhyrje në veri, Edita Tahiri i reagon gjeneralit serb - tregon si po përgjigjet SHBA dhe NATO

Nga: A.ZH Më: 21 janar 2022 Në ora: 20:31
Edita Tahiri

Serbia nuk po i ndal kërcënimet ushtarake ndaj Kosovës. Dy ditë më parë, kryeshefi i shtabit të përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviç, ka thënë se nëse ushtria e Kosovës shkon në veri të vendit pa pëlqimin  e KFOR-it, do të ndërhyjë ushtria serbe.

Sipas tij, në veri nuk përjashtohen aksionet e Forcave të Sigurisë së Kosovës, duke shtuar se “Ushtria e Serbisë do të reagojë në përpjekje të këtilla”.

Këto kërcënime, ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë Edita Tahiri, i sheh si vazhdim i armatosjes së Serbisë nga Rusia.

Duke folur për gazetën "Bota sot", Tahiri ka thënë se Rusia po tenton të pengojë zgjerimin e NATO-s në Ukrainë dhe vende tjera.

"Këto kërcënime janë në vazhdën e armatosjes së Serbisë nga Rusia dhe janë të koordinuara me Rusinë, e cila po tenton të pengojë zgjerimin e NATO-s në Ukrainë e vende tjera përreth. Madje sot Rusia ka kërkuar largimin e NATO-s nga Bullgaria dhe Rumunia", është shprehur Edita Tahiri për "Bota sot".

Ajo ka theksuar se kërcënimet e Serbisë ndaj Kosovës, po bëhen ndaj NATO-s.

"Kërcënimet nga Serbia ndaj Kosovës janë kërcënime ndaj NATO-s, që është e vendosur në Kosovë që nga fundi i luftës", ka thënë më tej Tahiri.

Përgjigjen ndaj kërcënimeve të Serbisë e Rusisë, sipas ish-kryenegociatores po e jep SHBA dhe NATO.

"Mendoj se përgjigjen ndaj këtyre kërcënimeve po e jep perëndimi, SHBA dhe NATO, që tashmë hapur kanë dalur kundër synimeve hegjeministe ruse, e cila ëndërron të rikthejë ndikimin e humbur në Ballkan pas luftës së Ftohtë", ka shtuar Edita Tahiri për gazetën "Bota sot".

Një ndërhyrje të Serbisë në veri të Kosovës, nuk e ka përjashtuar gjenerali shqiptaro-amerikan Muharrem Maralusha. Ai ka thënë se Serbia do të hyjë në veri të Kosovës, nëse Rusia pushton Ukrainën. Sipas tij, gjasat që të ndodhë një gjë e tillë janë mbi 70%. Maralusha ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që të thërras një seancë urgjente dhe të vendosë se si do të zgjidhet ky problem dhe çfarë veprimesh të ndërmerren./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat