Plani i opozitës për rikthimin në pushtet, analistët: Protestat do të jenë përpjekja e fundit

Politika

Plani i opozitës për rikthimin në pushtet, analistët: Protestat do të jenë përpjekja e fundit

Arife Morina Nga Arife Morina Më 26 janar 2022 Në ora: 18:25
Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës këtë javë u mblodh në seancë të jashtëzakonshme parlamentare me ftesë të një grupi deputetësh të opozitës për të diskutuar për shtrenjtimin e energjisë elektrike. 

Kjo seancë ishte thirrur në përpjekje për të kundërshtuar ndryshimin e tarifave të energjisë elektrike dhe rritjen e çmimit të rrymës, sipas një propozimi të bërë nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE-ja).   

Deputetët e Kuvendit vazhduan për orë të tëra diskutimin në lidhje me rritjen e çmimit të energjisë, mirëpo si përfundim nuk arritën të bien dakord mes vete. 

Seanca u karakterizua me ‘përplasje’ të shumta mes deputetëve të pozitës dhe opozitës. 

Partitë opozitare nuk i kursyen kritikat dhe akuzat në drejtim të kryeministrit Albin Kurti dhe kabinetit të tij qeverisë. 

Megjithatë, kryeministri Kurti nuk qëndroi i heshtur ndaj kritikave të kundërshtarëve të tij politik.   
Ai, në Kuvend iu përgjigj deputetëve të opozitës, duke u thënë se premtimet e tij i ka dhënë për katër vjet qeverisje dhe jo për një vit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat