Luftë në Ukrainë, ja nga çfarë duhet patur kujdes

Politika

Luftë në Ukrainë, ja nga çfarë duhet patur kujdes

Nga: A.M Më: 28 janar 2022 Në ora: 23:34
Një ushtar ukrainas pranë vijës kufitare

Situata e krijuar në Ukrainë e ka alarmuar gjithë botën.

Rusia është në gatishmëri për të hyrë në luftë, duke i parë edhe përgatitjet ushtarake të saj.

Njohësi i çështjeve të sigurisë, Hajrullah Tërnava, në një prononcim për “Bota sot”, e ka shpjeguar situatën që është krijuar nga Rusia i përngjan gjendjes së luftës.

“Një shtet i madh, sikur në këtë rast që është Rusia, dhe kur ajo është në konflikt me një tjetër shtet, sikur që dikur i ka takuar Aleancës të Paktit të Varshavës, e i cili shtet ka luajt rol të rëndësishëm në ato vite në atë aleancë. Krejt situata e krijuar që i përngjan gjendjes së luftës, kërkon vendosmëri sepse nga këto konflikte në historitë e të kaluarës, kanë ndodhur edhe luftërat botërore, sikur që ishte lufta e parë dhe e dytë”, ka thënë ai për “Bota sot”.

Po ashtu, Tërnava ka treguar se nga çfarë duhet patur kujdes.

“Tani duhet ta kemi parasysh që bota është më e avancuar dhe teknikat në armatim janë avancuar, dhe shumë shtete të botës tani posedojnë edhe bomba atomike, ushtarak të të disponojnë me ato armë, dhe për një qastë mund me u riaktivizua dhe mund të vije deri te shkatërrimi i njerizimit”, ka deklaruar Tërnava për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat