Vandalistët kundër "Flamurit të Dardanisë" dhe himnit "Kur ka ra kushtrimi në Kosovë", e lanë Kosovën me himn pa tekst

Politika

Vandalistët kundër "Flamurit të Dardanisë" dhe himnit "Kur ka ra kushtrimi në Kosovë", e lanë Kosovën me himn pa tekst

Mimoza Lakna Nga Mimoza Lakna Më 18 shkurt 2022 Në ora: 09:19
Presidenti historik, Ibrahim Rugova

17 Shkurti hyri në mesin e festave më të rëndësishme për shqiptarët kudo që janë. 

Tash e 14 vite Kosova i ka të gjitha elementet me të cilat karakterizohet një shtet, duke nisur nga Kushtetuta, ushtria, policia... dhe simbolet, flamurin dhe himnin.

Megjithatë, himni dhe flamuri nuk janë ata që i kishin ëndërruar shqiptarët e Kosovës, për jetësimin e të cilëve kishte bërë thirrje Presidenti historik Dr. Ibrahim Rugova. 

Kënga “Kur ka ra kushtrimi në Kosovës” ishte paraparë që të bëhej himn i shtetit të Kosovës. Por, për fat të keq një gjë e tillë nuk kishte ndodhur. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat