A u betua Edi Rama para vëllait të tij serb, Aleksandër Vuçiqit? “Deri në frymën e fundit besnik ndaj Serbisë”!

Politika

A u betua Edi Rama para vëllait të tij serb, Aleksandër Vuçiqit? “Deri në frymën e fundit besnik ndaj Serbisë”!

Nga: N. Sh. Më: 24 qershor 2022 Në ora: 22:32
Edi Rama dhe Aleksandër Vuçiq

Kryeminsitri i Shqipërisë, Edi Rama duke u munduar të mbronë Ballkanin e Hapur, projekt ky që e ka nisur bashkë me Maqedoninë dhe Serbinë, ka filluar që të mbronë edhe presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Për deklaratat e Ramës në mbrojtje të Serbisë, ka reaguar analisti politik, prof. Sulejman Mehazi.

Ai thotë se Rama është betuar para Vuçiqit se do të jetë krah tyre deri në frymën e fundit.

“Nuk na habisin fare deklaratat e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, në mbrojtje të Serbisë, kjo verehet, shihet qartë se ai është betuar para presidentit të Serbisë, Vuçiqit, në stilin e ushtarakut para oficerëve, se, do jetë politikisht besnik ndaj Vuçiqit deri në frymën e fundit të jetës së tij”, thotë Mehazi për gazetën “Bota sot”.

Mehazi komenton edhe vizitën e Ramës në Kosovë që bëri javën e kaluar.

“Bindjet politike të kryeministrit të Shqipërisë ndaj Serbisë janë shumë më të forta sesa dashuria ndaj popullit të vetë të Kosovës, erdhi zoteriu i Shqipërisë, vizitoi jo vetëm kryeqendrën Prishtinën, por edhe skutet e Kosovës, Brojen etj. duke përdorur batutat provokuese, se, përveç vëllait Albin Kurtit ka dhe një vëlla serb, Aleksandar Vuçiqin e armiqësuar me Kosovën”, thekson ai.

Image
Sulejman Mehazi

 

 Profesori flet edhe për marrëveshjen e Kosovës me Serbinë.

“Sa i përket marrëveshjes së Kosovës me Serbinë për energjinë kurrsesi nuk është suksesi i ardhjes së Ramës në Kosovë, po kjo marrëveshje e energjisë erdhi detyrimisht nga BE-ja me ndërmjetësimit e Kancellarit gjerman, Olaf Scholz, i cili jo që erdhi në Prishtinë për energjinë, por edhe për dialogun e Kosovës me Serbinë për njohje reciproke të dy shteteve fqinje”, shton ai.

Sipas tij, marrëveshja e energjisë me Serbinë aspak nuk është e dëmshme për Kosovën edhe pse kompania energjetike "Elektrosever", është serbe.

“Në këtë marrëveshje parashihet që Zyra e Rregullatorit për Energji e Kosovës(ZRRE), t’i lëshojë licencë për furnizim kompanisë nga veriu, Elektrosever, në përputhje me kornizën ligjore dhe rregullative të Kosovës, gjë që sot edhe u licensua”, potencon ai.

Mehazi thotë se, lufta ruse në Ukrainë dhe frika e BE-së nga ndikimet ruse në Ballkanin Perëndimor kanë bërë shtytje që dialogu për njohje reciproke Serbi-Kosovë të përshpejtohet detyrimisht nga shteti më i fuqishëm në Evropë, Gjermania në krye me Kancelarin, Olaf Scholz.

“Diplomati gjerman Scholz, shkoi në Kosovë dhe Serbi me porosi kushtëzuese e urdhëruese për njohje sa më të shpejt Serbi-Kosovë. Operatore e ardhjes së kancelarit Scholz në Kosovë e në të mirë të Kosovës ka qenë nusja gjermane, Ministrja e Diplomacisë së Kosoves, Donika Gervalla”, përfundon Sulejman Mehazi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat