Eksperti i sigurisë: Veprimtaria e nëntokës kriminale, narko-mafia financoi politikën në Kosovë për dy dekada, ata morën hov të papenguar!

Politika

Eksperti i sigurisë: Veprimtaria e nëntokës kriminale, narko-mafia financoi politikën në Kosovë për dy dekada, ata morën hov të papenguar!

Nga: N. Sh. Më: 4 korrik 2022 Në ora: 15:01
Hajrullah Tërnava

Ende në Kosovë, është alarmante situata e sigurisë në përgjithësi.

Shumë vrasje, shumë krim i ogranizuar dhe korrupsion, shumë dillera të drogës si në jug ashtu edhe në veri të vendit, janë shqetësim për qytetarët e Kosovës.

Një rrezik tjetër për të rinjt tanë është edhe prodhimi i llojeve të ndryshme të drogës, si kanabis, marihuanë dhe droga të tjera në Kosovë, ku tashmë janë ndërtuar edhe laboratore të drogës.

Mirëpo, për fatin e mirë, Policia e Kosovës po i lufton pa ndalë këto dukuri negative, megjithatë ka ende punë për të bërë.

E kj odukuri po i shqetëson qytetarët e Kosovës.

Kështu thotë eksperti i sigursë, Hajrullah Tërnava i cili shton se, të shqetësuara janë edhe institucionet të cilat po e luftojnë natë e ditë këtë dukuri.

Ai pohon se, popullui në përgjithësi duhet të jap kontribut në luftimin e narkomanisë e sidomos nëse vërejnë mbjelljen e bimëve narkotike nëpër tokat tona, dhe për këtë t’i lajmërojnë institucionet.

“Aksionet nga policia e koordinuar me prokurorinë po rezulton me zbulimin e njëpasnjëshëm të rasteve të trafikimit të drogës në Kosovës, por edhe i kultivimit të bimëve për prodhim të substancave narkotike”, shprehet ai.

Sipas tij, ky është një fakt i pamohueshëm që flet se rritja dhe zhvillimi i kësaj veprimtarie ka ardhur pikërisht për shkak të mos funksionimit të organeve të sigurisë, të sundimit të ligjit.

“Për shkak të tolerimit të qëllimshëm të grupeve të tilla si rezultat i lidhjes së ngushtë të politikës me grupet mafioze dhe financimit të politikës për plot dy dekada nga narko mafia, nga paraja e pistë e krimit të organizuar. Kjo veprimtari e nëntokës kriminale nuk është luftuar, është zhvilluar dhe ka marr hov të pa penguar. Këtë e dëshmuan aksionet e organeve të rendit dhe Prokurorisë të zhvilluara këto ditët e fundit”, thotë ai.

Tërnava përmend në veçanti aksionin “Gropa”, ku Prokuroria e Ferizajt ka njoftuar se janë kapur rreth 80 kg drogë KAPTAGON si dhe janë arrestuar 15 të dyshuar gjatë aksionit ku janë bastisur 7 lokacione.

“Bandat e këtij krimi të organizuar kanë gjetur strehë të sigurt duke u bashkuar dhe bashkëvepruar edhe në zonat e banuara me shumicë serbe, sikur që është veriu i Kosovës, ku së fundi në aksionin e policisë është zbuluar edhe laborati i drogës i cili është shfrytëzuar për ta prodhuar, kurse bimët në teren janë kultivuar dhe kontraktuar për furnizim përmes rrjeteve të krimit të organizuar që e ka siguruar dhe kontrolluar edhe mini hapësirën e zbuluar nga policia e Kosovës”, shton ai.

Në veri këto ditë gjithashtu në një asion kundër drogës është zbuluar një laborator, ku Policia kishte gjetur dhe asgjësuar 9084 copë bimë narkotike dhe konfiskuar 4 kg substancë e dyshuar narkotike e llojit marihuanë dhe një armë.

“Pikërisht është kjo qasje e pa kompromis e luftës kundër krimit të organizuar po i pengon dhe shqetëson ish pushtetarët që kanë sunduar për dy dekada në qeverisjen e mandatit të kaluar, prandaj dita ditës janë duke bërë çmos, për ta penguar dhe shantazhuar, këtë qeverisje të re, e cila sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit të organizuar, e ka pasur premtim numër një”, thekson ai.

Tërnava shton se, pa një luftim serioz ndaj kësaj dukurie të drogës, që e kanë qëllimin e shpërndarjes në popullate për përfitime personale nga ata që llogariten si biznesmenë të këtij lloji do ta pengon Kosovën për të lëvizur drejtë shteteve të BE-së, e që po na përshkruhet se nuk po e luftojmë krimin e organizuar dhe krimet në përgjithësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat