Politico.eu: Pse pati frikë nga konflikti i armatosur Kosovë-Serbi dhe çfarë pritet në javët e ardhshme?

Politika

Politico.eu: Pse pati frikë nga konflikti i armatosur Kosovë-Serbi dhe çfarë pritet në javët e ardhshme?

Nga: A.ZH Më: 14 gusht 2022 Në ora: 12:24
Një ushtar amerikan i NATO-s duke ecur nëpër një rrugë të bllokuar nga serbët lokalë.

Media evropiane politico.eu ka shpjeguar shkurtimisht pse disa kishin frikë nga konflikti i armatosur Kosovë-Serbi dhe çfarë të prisnin në javët e ardhshme.

Paniku është qetësuar - të paktën tani për tani - pasi një mosmarrëveshje kufitare më 31 korrik nxiti frikën se Kosova dhe Serbia mund të jenë të interesuara për një luftë tjetër në tokën evropiane, përcjell Bota sot.

Në terren, njerëzit kanë minimizuar mundësi të tilla, duke iu kundërvënë spekulimeve të egra - dhe dezinformatave - që garojnë rreth mediave sociale. Për vendasit, këto shpërthime të përhershme janë një dukuri e rregullt dhe jo domosdoshmërisht një pararendës i një rikthimi në luftimet dhe gjakderdhjet që dominuan në Ballkan në vitet 1990.

Megjithatë, me luftën në shkallë të plotë të Rusisë që shpërtheu në lindje në Ukrainë, Evropa është në avantazh.

Tensionet themelore që shkaktuan mosmarrëveshjen e fundit mes Kosovës dhe Serbisë nuk po largohen. Dhe liderët në të dyja palët ende po shkëmbejnë retorikën e nxehtë. Ndërkohë, rregullat e reja që nxitën protestat e fundit janë vonuar thjesht një muaj, duke e lënë këtë çështje të pazgjidhur.

NATO dhe BE janë gjithashtu të ndërthurura thellë në përpjekjet lokale paqeruajtëse, duke u dhënë institucioneve një tjetër pikë të mundshme ndezjeje kur ata tashmë po luftojnë për të ruajtur unitetin ndaj Ukrainës.

“Ka pasur biseda në mbarë botën për shpërthimin e luftës së ardhshme në Kosovë”, tha Donika Emini, një eksperte për dinamikën Kosovë-Serbi, e cila kryeson një rrjet të grupeve të shoqërisë civile. "Kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë - ne patëm kriza shumë më të këqija se ajo dhe audienca globale mezi u kushtoi vëmendje atyre."

“Por,” shtoi ajo, “për shkak të luftës në Ukrainë, të gjithë janë në gatishmëri të lartë”.

Politico.eu zbërthen saktësisht se çfarë ndodhi fundjavën e fundit të korrikut dhe çfarë pritet në javët në vijim, përcjell Bota sot.

Çfarë e nxiti mosmarrëveshjen e fundit?

Mosmarrëveshja, e cila ka vazhduar të paktën që nga shtatori i vitit të kaluar, zbret në dëshirën e Kosovës për të ushtruar ndikim të shtuar mbi shumicën etnike serbe të përqendruar në veri të vendit. Serbia, fqinji i Kosovës, nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe i ka kundërshtuar këto hapa.

Më 31 korrik serbët e Kosovës po reagonin në mënyrë specifike ndaj një mase të re që do t'u kërkonte atyre të përdornin targat e makinave të lëshuara nga Kosova dhe që njerëzit që hynin në vend nëpërmjet Serbisë të merrnin dokumente speciale të hyrjes.

Protestuesit bllokuan rrugët pranë kufirit. U ngritën barrikada. U përhapën spekulime rreth rebelëve që qëlluan ndaj policisë së Kosovës – por më vonë u konfirmua se nuk kishte të lënduar.

Pothuajse një javë më vonë, të shtunën, të shtëna u qëlluan në drejtim të një varke që bartte oficerë të policisë së Kosovës, derisa ajo tentoi të niste një patrullë kufitare të formuar përgjatë asaj që serbët i referohen si Gazivodë ose Liqeni i Ujmanit, sipas autoriteteve të Kosovës. Liqeni është gjithashtu pjesë e një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme midis dy vendeve dhe u riemërua shkurtimisht Liqeni Trump në vitin 2020 kur u përfshi edhe ish-presidenti i SHBA-së.

Image
Liqeni është gjithashtu pjesë e një mosmarrëveshjeje të vazhdueshme midis dy vendeve, dhe u riemërua shkurtimisht Liqeni Trump në 2020 kur u përfshi ish-presidenti i SHBA | Armend Nimani/AFP përmes Getty Images

Situata ka qenë mjaft e tensionuar, saqë misioni lokal paqeruajtës i NATO-s, i njohur si Forca e Kosovës, ose KFOR, lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ishte “i përgatitur për të ndërhyrë nëse rrezikohet stabiliteti”.

Megjithatë, në terren, protestat nuk ishin domosdoshmërisht aq të tmerrshme. Vetëm një orë larg barrikadave, një koncert masiv në ajër të hapur në kryeqytetin e Kosovës, Prishtinë, vazhdoi si zakonisht.

Pas një takimi në orët e vona të presidentes, kryeministrit dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Kosovës me ambasadorin e SHBA-së në vend, autoritetet e Kosovës e shtynë zbatimin e masave të kontestuara për një muaj deri më 1 shtator.

Shkaku kryesor për incidentet besohet gjerësisht të jetë përkeqësimi i vazhdueshëm i dialogut të ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, i cili filloi në vitin 2011 pikërisht për të trajtuar çështjet teknike të pazgjidhura – si targat apo njohja reciproke e diplomave universitare.

“Që nga shtatori i vitit të kaluar, të dyja palët janë përpjekur të përpunojnë detajet e marrëveshjes së targave në kuadër të dialogut të Brukselit dhe nuk kanë arritur ta bëjnë këtë”, tha Emini.

Cila është historia më e gjerë?

Rajoni i Ballkanit Perëndimor pati luftime dhe gjakderdhje të gjera gjatë viteve 1990 derisa Jugosllavia u shpërbë, duke shkaktuar luftëra të njëpasnjëshme midis ish-republikave të saj.

Politikanët nacionalistë dhe tensionet ndëretnike shkaktojnë rregullisht shpërthime edhe sot, veçanërisht në Bosnje dhe Hercegovinë dhe Kosovë. Por që nga viti 1999, asgjë nuk ka arritur shkallën e pushtimit të vazhdueshëm të Ukrainës.

Në vitin 2008, Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia. Për dy dekadat e fundit, vendi ka parë më shumë përfshirje nga NATO, Kombet e Bashkuara dhe BE-ja sesa në çdo vend tjetër evropian, për të shmangur gjakderdhjen e mundshme.

“Ka incidente në veri të Kosovës pothuajse çdo gjashtë muaj dhe kjo fatkeqësisht nuk është lajm për Kosovën”, tha Emini. “Kjo tregon se sa shumë i kemi normalizuar incidentet – gjë që është shumë e keqe. Ju po luani me zjarrin, sepse një ditë këto incidente mund të përshkallëzohen më shumë sesa mendojmë se do të përshkallëzohen.”

Çfarë do të ndodhë më pas?

Tani për tani barrikadat janë hequr. Por masat që shkaktuan rritjen e tyre janë shtyrë vetëm më 1 shtator me shpresën se mund të gjendet një zgjidhje.

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borell, konfirmoi se të dy palët do të takohen në Bruksel më 18 gusht, përcjell Bota sot.

Megjithatë perspektiva që çështja të zgjidhet brenda një muaji duket e vogël.

Vuçiq, presidenti serb, tha se ishte i përgatitur të shkonte në Bruksel për t'u takuar me Kurtin në kërkim të një marrëveshjeje. Por, shtoi ai, “nuk pret asgjë nga takimi”.

“Kushdo që mendon se është e mundur të ruhet paqja me Albin Kurtin e ka gabim”, tha Vuçiq për transmetuesin publik serb RTS.

Rusia është tërhequr gjithashtu në konflikt për shkak të marrëdhënieve të saj të ngushta me Serbinë, duke i bërë njerëzit të akuzojnë propagandën e Kremlinit për nxitjen e tensioneve. Kurti madje u bëri thirrje qytetarëve që të mos “bien pre e propagandës së Moskës” pas ngjarjeve të së dielës.

Por lideri i Kosovës duhet të ecë në një vijë të hollë mes paralajmërimit për iniciativat mashtruese të Kremlinit dhe mosbërjes së serbëve të Kosovës të ndjehen të tjetërsuar.

“Veriu u portretizua si bujari, kështu që ata në thelb nuk besojnë se qeveria e Kosovës me të vërtetë kujdeset për mirëqenien e tyre,” tha Ramadan Ilazi, udhëheqës i hulumtimit në Qendrën Kosovare për Studime të Sigurisë.

Sipas Ilazit, mënyra më e mirë për Kosovën për të bërë përparim është të avancojë dialogun e udhëhequr nga BE dhe ta bëjë atë më tërheqës për serbët vendas që të zhvendosin besnikërinë e tyre, të paktën zyrtarisht, nga Beogradi në Prishtinë.

“Dy rezultatet e mundshme të incidenteve të fundit janë ose një shtytje e re për të zgjidhur përfundimisht çështjet e pazgjidhura ose një regres i situatës dhe që progresi i bërë deri më tani të anulohet tërësisht”, tha Ilazi./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat