“Takim i nxehtë”/ Ky është skenari që pritet të ndodhë nga përballja Kurti-Vuçiq në Bruksel - ja për çfarë do të paralajmërohen serbët!

Politika

“Takim i nxehtë”/ Ky është skenari që pritet të ndodhë nga përballja Kurti-Vuçiq në Bruksel - ja për çfarë do të paralajmërohen serbët!

Nga: M.H. Më: 14 gusht 2022 Në ora: 21:01
Albin Kurti dhe Aleksandër Vuçiq

Nuk na ndajnë shumë deri më datën 18 gusht, ku edhe do të jetë përballja e radhës mes Kosovës dhe Serbisë.

Natyrisht që ky takim do të jetë i shoqëruar me tensione pasi e dim që Serbia asesi nuk po arrinë të kuptoj që tashmë Kosova është shtet i pavarur dhe demokratik.

Mirëpo nga ana tjetër, para se të ndodh takimi mes dy vendeve, kryeministri Albin Kurti do të takohet me sekretarin e NATO-së, Jens Stoltenberg.

Çfarë mund të ndodhë nga ky takim.

Në lidhje me këtë temë në një prononcim për “Bota sot”, ka folur analisti politik, Faton Mehmeti.

Image
Faton Mehmeti

Ai u shpreh se takimi i 18 gushtit do ta vendos Serbinë nën presion të SHBA-s, NATO-së dhe vendosmërisë së Kosovës për të zbatuar reciprocitetin nga 1 shtatori.

Në takimin e 18 gushtit Serbia do të ndodhet nën presion nga SHBA, NATO dhe vendosmëria e qeverisë së Kosovës për të zbatuar reciprocitetin nga 1 shtatori. Në anën tjetër edhe Kosovës do i kërkohet që të nis punën për Asociacionin, me qeverinë e vendosur për të mos e pranuar në versionin aktual të saj”, u shpreh ai.

Analisti ndër të tjera thekson që nuk do të ketë marrëveshje konkrete mirëpo pritet të ketë ulje tensionesh dhe kërcenimesh nga Serbia.

Do të jete i nxehtë takimi i 18 gushtit, nuk pres të arrihet ndonjë marrëveshje konkrete, pres të këtë ulje të tensione dhe kërcëënimë nga Serbia pas këtij takimi. Nëse Serbia nuk i ulë tensionet, do të penalizohet”, përfundoi Mehmeti për “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat