Escobar: Asociacioni me standardet e BE-së, s’është kërcënim

Politika

Escobar: Asociacioni me standardet e BE-së, s’është kërcënim

Më: 7 qershor 2023 Në ora: 10:12
Esobar

 Idërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar tha se nuk duan ta kopjojnë Dejtonin (marrëveshjen që i dha fund luftës në Bosnjë më 1995) në Kosovë.
 Ai  foli për Asociacionin e komunave me shumicë serbe në një intervistë për mediumin boshnjak, Klix.ba.

Escobar tha se Asociacioni të cilin e sheh SHBA-ja është aftësi e serbëve për t’i organizuar institucionet lokale në gjuhën e tyre dhe “asgjë më shumë”.
Eskobar deri më tani ka mbajtur takime me të dyja palët.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat