Ish-ambasadori holandez vjen me deklaratë të fortë pas sulmit terrorist në veri, ‘godet’ Vuçiqin – kjo është frika e tij

Politika

Ish-ambasadori holandez vjen me deklaratë të fortë pas sulmit terrorist në veri, ‘godet’ Vuçiqin – kjo është frika e tij

Nga: A.M. Më: 28 shtator 2023 Në ora: 18:01
Pamje nga veriu - Manastiri i Banjskës

Vrasja e policit të Kosovës, Afrim Bunjaku në sulmin e së dielës nga një grup terroristësh serbë që çoi në përleshje në të cilat u vranë tre pjesëtarë të grupit, ka nxitur shqetësime të reja ndërkombëtare për qëndrueshmërinë e rajonit.

Deri më tani, të gjitha faktet e publikuara vërtetojnë përfshirjen e Serbisë në këtë sulm terrorist.

Ndonëse, ndërkombëtarët, përfshirë BE-në dhe SHBA-në, nuk e kanë sanksionuar ende Serbinë e Vuçiqit.

Për këtë temë në një prononcim për “Bota sot” foli ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch.

Fillimisht, ai u shpreh se është e qartë se armet kanë ardhur nga Serbia, madje paralajmëroi se mund të ketë edhe më shumë armë ilegale.

Image
Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë, Robert Bosch.

Sipas tij, Vuçiq është përgjegjës indirekt për sulmin terrorist në Manastirin e Banjskës.

“Nuk e di nëse sulmi është organizuar nga Beogradi. Gjithsesi është e qartë se armët e rënda që kanë pasur duhet të kenë ardhur nga Serbia dhe kam frikë se ka më shumë të tilla me të gjitha kalimet ilegale kufitare (kufiri i gjelbër). Pra, pasi Vuçiq ka pothuajse kontroll total mbi gjithçka që ndodh në Serbi, ai është të paktën indirekt përgjegjës”, deklaroi ish-ambasadori holandez.

Bosch u shpreh se fjalimi i Vuçiqit ishte i neveritshëm, derisa tha se synimi kryesor ishte armatosja e ekstremistëve serbë në komunat veriore të Kosovës.

“Synimi duket të jetë armatosja e serbëve ekstremistë në veri dhe sjellja e ndihmës përmes grupeve të armatosura nga Serbia. Reagimi i Vuçiqit gjatë intervistës në OKO nuk premtoi shumë të mira. Edhe pse spitali tashmë konfirmoi se Radoiçjq ishte plagosur në spital, ai pretendoi se ishte i padëmtuar. Ai përmendi mbështetjen ruse dhe kishte fjalë të neveritshme për serbët që duan të jetojnë në paqe në Kosovë, si Rashiq”, theksoi ai.

Ndër të tjera, pjesa më shqetësuese për ish-ambasadorin holandez është propaganda se serbët po persekutohen në Kosovë.

Po ashtu, shtoi se nëse ndërkombëtarët nuk marrin masat e duhura, Vuçiq do vazhdojë të nxis trazira.

“Nëse ka përfunduar vlerësimi i gjithë ngjarjes dhe konfirmohet përfshirja e Beogradit, mendoj se do të ketë reagime të ashpra. Për mua, më e rëndësishmja do të ishte ta ndaloja përhapjen e lajmeve të rreme se serbët po persekutohen në Kosovë, duke rritur tensionet dhe duke shkelur hapat e ish-mentorit të tij Millosheviq.

Megjithatë, nëse ndërkombëtarët nuk flasin qartë, ai do të vazhdojë të përpiqet të destabilizojë rajonin”, përfundoi Robert Bosch për “Bota sot”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat