Ndotje e lartë e ajrit në Shkup - Bota Sot
Ndotje e lartë e ajrit në Shkup

Shkupi

Ndotje e lartë e ajrit në Shkup

Më: 19 janar 2019 Në ora: 07:55
Ilustrim

Ndotja në Shkup shënon nivele rekord.

Problemi i ndotjes së ajrit në Maqedoni ende vazhdon.

Gjatë orëve të mbrëmjes së kaluar është vërejtur ndotja më e madhe ndërsa Shkupi sërish është në mesin e qyteteve më të ndotura në Maqedoni. Alsat M konfirmon se mbrëmë, shifrat ishin dramatike, mbi 360 PM10 në Karposh 3 dhe Karposh 4 me rekord 573 PM10.

Në Karposh është gati se dhjetëfish më i ndotur nga ajo që është e lejuar, përkatësisht 573 PM10. Ndotja e ajrit e ngjashme është edhe nëpër qytetet e tjera ku ajri është dyfish apo trefish më shumë nga norma e lejuar, përkatësisht tejkalon pothuajse në çdo qytet 200 PM10.

Shkupi sivjet ka qenë në mesin e qyteteve më të ndotura në botë ndërsa opozita akuzon pushtetin aktual se nuk ndërmerr asgjë për përmirësimin e gjendjes së ajrit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...