Sot dita e fundit për ofertat për tunelin e Llogarasë, zbulohet oferta surprizë

Shqipëria

Sot dita e fundit për ofertat për tunelin e Llogarasë, zbulohet oferta surprizë

Më: 1 mars 2021 Në ora: 16:24
Llogarasë

1 marsi është data e fundit në të cilën kompanitë mund të dërgonin ofertat e tyre për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, pjesë e rrugës Vlorë-Sarandë.

Tuneli në fjalë është konsideruar një sfidë për qeveritë shqiptarë jo vetëm prej gjatësisë së tij prej rreth 6 kilometra, por edhe nisur nga zhvillimi që pritet t’i japë zonës.

Mësohet se në kanë qenë gjashtë kompani që dhanë ofertat e tyre për përmbylljen e këtij projekti me vlerë limit 19 miliard lekë. 4 prej tyre janë kompani të huaja dhe 2 kompani shqiptare.

Abcnews.al mëson se oferta më e ulët është dhënë pikërisht nga kompania shqiptare “Gjoka Konstruksion”. Kjo e fundit ka marrë përsipër të përmbyllë punimet në kohë rekord në tunel kundrejt vlerës 14 miliard lekë, rreth 5 miliard lekë më pak se sa fondi limit i përcaktuar nga qeveria.

Tashmë pritet që autoritetet të vlerësojnë ofertat dhe të shpallin kompaninë fituese, por siç duket edhe nga çmimi i ofruar, favoriti kryesor është “Gjoka Konstruksion”.

Tuneli i Llogarasë do të jetë i gjatë 5.9 kilometra dhe do të përshkohet nga qytetarët për rreth 7 minuta duke bërë të mundur shkurtimin e kohës që duhet aktualisht për të kaluar nga qafa e Llogaras. Po ashtu kjo vepër do të lidhet në hyrje dhe dalje të tij me dy ura 110 dhe 40 metra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat