Inceneratori i Tiranës, Vasili: Veliaj dhunoi Ligjin e Pushtetit Lokal, po SPAK ç’pret akoma…

Shqipëria

Inceneratori i Tiranës, Vasili: Veliaj dhunoi Ligjin e Pushtetit Lokal, po SPAK ç’pret akoma…

Më: 4 mars 2021 Në ora: 14:13
Petrit Vasili

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, deklaroi gjatë ditës së sotme se projekti i Inceneratorit të Tiranës është miratuar vetëm nga kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili është shprehur “parimisht dakord” mbi studimin e fizibilitetit.

Por, shkruan Vasili në një shenim në facebook, Veliaj nuk ka asnjë të drejtë për ta miratuar projektin me angazhim financiar për plot 30 vjet.

Ja postimi i plotë:

Veliaj dhunon Ligjin e Pushtetit Lokal,"asgjeson Keshillin Bashkiak per Inceneratorin e Tiranës, SPAK- u ç'pret akoma!

Projekti i Inceneratorit te Tiranes është miratuar vetëm nga kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili është shprehur ‘parimisht dakord’ mbi studimin e fizibilitetit.

Por Veliaj nuk e ka asnje te drejte për ta miratuar projektin me angazhim financiar per plot 30 vjet.

Veliaj vetëm sa e propozon buxhetin e Bashkisë.

I vetmi institucion, qe miraton buxhetin eshte Këshilli Bashkiak.

Neni 54 pika pika "dh" e Ligjit te Veteqeverisjes Vendore eshte asgjesuese.

Veliaj si haxhi qamil i vertete, vete shkruan e vete vulos dhe nuk njeh as ligj as shtet.

Miratimi personal i Veliajt pa vendimin e Keshillit Bashkiak eshte

1.privatizimi i Bashkise se Tiranes,

2.veper korruptive,

3.rrembim i kompetencave pa ligj dhe shperdorim detyre.

SPAK e ka shume te lehte detyren!

Po nuk veproi do thote vetedjegie e SPAK ne Incenerator!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat