Deklarata e PE, Vasili: Groposet propaganda e Rilindjes për Negociatat

Shqipëria

Deklarata e PE, Vasili: Groposet propaganda e Rilindjes për Negociatat

Më: 5 mars 2021 Në ora: 15:59
Petrit Vasili

Nënkryetari i Lëvizjes Socialiste për integrim Petrit Vasili ka reaguar me një shenim në faqen e tij në facebook pas njoftimeve te ditës së sotme në lidhje me një deklartë të PE për negociatat me Shqipërinë.

“Groposet propaganda e Rilindjes për Negociatat!”. “Mashtrimi jetoi vetëm pak orë!”, shkruna Vasili në shenimin e tij.

“Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega ka kërkuar korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, i cili citonte se ky i fundit rekomandon nisjen e negociatave për vendin tonë.”

Ja postimi i plotë:

E VERTETA!! Negociatat hapen vetem pas plotesimit te Kushteve.

Groposet propaganda e Rilindjes per Negociatat!

Mashtrimi jetoi vetem pak ore!

Asnje manipulim nderkombetar i akaparuar e komisionuar nga rilindja nuk e shpeton dot ate!

Raporteri për Shqipërinë në Parlamentin Europian, David Lega ka kërkuar korrigjimin e njoftimit zyrtar të PE, i cili citonte se ky i fundit rekomandon nisjen e negociatave për vendin tonë.

Përmes një postimi në Tëitter, Lega shkruan se njoftimi nuk përmbante një pjesë thelbësore, “pasi të përmbushi të gjitha kushtet e vendosura nga Këshilli Europian”.

“Në njoftimin për shtyp të PE-së mbi raportin për Shqipërinë thuhet se ne mbështesim mbajtjen e konferëncës ndërqeveritare sa më parë dhe fillimin e negociatave të pranimit pa vonesa të mëtejshme. POR harron të përmendë “… duke ndjekur përmbushjen e plotë të kushteve të vendosura nga Këshilli i Europian” Ky është një gabim faktik, shumë i rëndësishëm pasi kushtëzimi është jetik në këtë kontekst. Njoftimi për shtyp do të plotësohet me kërkesën time”, shkruan David Lega.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat