Berat: Si e çoi loja luftash në internet 13-vjeçarin, në kthetrat e pedofilit

Shqipëria

Berat: Si e çoi loja luftash në internet 13-vjeçarin, në kthetrat e pedofilit

Më: 18 mars 2021 Në ora: 13:55
Foto ilustrim

Lihet në burg 31-vjeçari Petrit Pire. Gjykata e Beratit vendosi për të masën e sigurisë "arrest në burg", pasi Pire akuzohet se ngacmoi seksualisht minorenin 13-vjeçar.

Detaje të reja nga hetimet e Prokurorisë. Është dhënë sot masa e sigurisë "arrest në burg" për pedofilin 31-vjeç Petrit Pire, i arrestuar dy ditë më parë pas akuzave ndaj tij të një 13-vjeçari, që e ka akuzuar se e ka prekur seksualisht në organet gjenitale.

Petrit Pire nga fshati Tapi në rrethin e Kuçovës ka dalë sot përpara togave të zeza për t’u njohur me masën e sigurisë. Ka qenë prokurori Dritan Gripshi, që në bazë të provave dhe dëshmive të grumbulluara i ka kërkuar gjykatës "vlerësimin të ligjshëm" të arrestimit të tij për veprën penale "ngacmim seksual" dhe caktimin e masës së sigurimit "arrest në burg" pa afat.

Mësohet se i dyshuari për pedofili, Petrit Pire, i pyetur në seancë, nuk ka pranuar ta ketë prekur të miturin. "Unë jam njohur me 13-vjeçarin nëpërmjet lojës “Free Fire” që luanim prej disa muaj bashkë në internet, ku ishin edhe 2 lojtarë të tjerë. Pasi pashë profilin e tij dhe meqë jetonim afër njëri-tjetrit i kërkova të takoheshim nga afër.

Kam shkuar në afërsi të një reparti ushtarak në fshatin Moravë ku ai jetonte dhe kisha marrë me vete edhe 2 sufllaqe, të cilat i kisha blerë për t’i ngrënë së bashku. Kam qëndruar 30 minuta me të, derisa mbaruam ushqimin dhe jam larguar për në banesën time,nuk e kam prekur në asnjë moment"-ka thënë në sallën e gjyqit Petrit Pire.

Gjyqtari Pëllumb Zaimi, pasi ka dëgjuar organin e akuzës dhe pretendimet e palëve, e ka vlerësuar "të ligjshëm" arrestimin e Petrit Pires dhe ka caktuar për të masën e sigurisë "arrest në burg" pa afat. Burime të besueshme nga Prokuroria e Beratit bëjnë me dije se,ka dyshime se 13-vjeçari nuk është e vetmja pre e pedofilit 31-vjeçar Petrit Pire.

Për këtë arsye prokuroria ka sekuestruar telefonin e Petrit Pires për ta analizuar dhe për të parë kontaktet e tij me të tjerë fëmijë, me të cilët ka qënë në kontakt të vazhdueshëm nëpërmjet lojës “Free Fire”ku kishte profilin "police".

Ngjarja.

Arrestimi i 31-vjeçarit Petrit Pire u krye mbrëmjen e së hënës në banesën e tij. Ngjarja kishte ndodhur 2-javë më parë por i mituri nuk u kishte treguar prindërve. Të hënën ai u kishte treguar familjarëve dhe ata e kanë shoqëruar në polici për të denoncuar ngacmimin seksual.

Në Drejtorinë Vendore të Policisë Berat,13-vjeçari ka treguar gjithçka kishte ndodhur,në prani edhe të një psikologu. I mituri ka treguar se ishte njohur me Piren në lojën “Free Fire” dhe pasi e kishte ftuar për t’u takuar, ai kishte shkuar. I mituri ka treguar se Pire i ka zbërthyer pantallonat, ia ka ulur poshtë dhe e ka fërkuar në organet gjenitale. 13-vjeçari është trembur, ka bërtitur dhe është larguar me vrap.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat