Fico: Covid-19 është më fatal tek meshkujt

Shqipëria

Fico: Covid-19 është më fatal tek meshkujt

Më: 24 mars 2021 Në ora: 16:10
Albana Fico

Në konferencën e sotme zhvilluar nga Komiteti Teknik për situatën epidemiologjike, drejtorja e ISHP-së, Albana Fico tha se incidenca 2-javore ka një zbritje duke shtuar se edhe mesatarja ditore e rasteve pozitive me Covid-19, ka pësuar ulje.

Fico më tej theksoi se koronavirusi vijon të jetë më fatal tek meshkujt.

“Mesatarja ditore e rasteve pozitive është ulur dhe numri total i rasteve aktive gjithashtu është ulur. Më shumë fatal COVID është te meshkujt, numri mesatar i të shtruarve në spital ka rënë në 394 nga 466, edhe pse kemi vazhduar me vaksinimin duhet ta kemi të qartë që indikatorët nuk janë ulur në një mënyrë drastike për të marrë masa të një karakteri tjetër.

Edhe harta e Europës tregon për një rritje të numrave, prandaj doja të apeloja për qytetarët që të mbajnë maskën, distancimin, respektimi i rregullave dhe masave të ndërmarra, dhe nga ana tjetër të mos harrojmë”,tha Fico.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat