Krimi në Elbasan, BE: Akti i dhunshëm të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Shqipëria

Krimi në Elbasan, BE: Akti i dhunshëm të hetohet me shpejtësi, ndalni gjuhën e urrejtjes

Më: 21 prill 2021 Në ora: 19:51
Pjerin Xhuvani

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri ka reaguar pas vrasjes së ndodhur në Elbasan mesditën e sotme, ku u ekzekutua me armë zjarri aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani.

Në deklaratë thuhet se duhet hetuar me shpejtësi ajo që ka ndodhur, ndërsa bëhet thirrje për përmbajtje dhe shmangie të dhunës dhe gjuhës së urrejtjes në këtë moment vendimtar të fushatës.

“Akti i dhunshëm që ndodhi sot në Elbasan duhet të hetohet me shpejtësi nga autoritetet kompetente, dhe duhet të bëhet qartësi në lidhje me përgjegjësitë dhe të ndiqet në tërësi.

Ne bëjmë thirrje për përmbajtje dhe shmangie të dhunës, retorikës inflamatore dhe gjuhës së urrejtjes në këtë moment vendimtar të fushatës elektorale”, deklaroi ambasada e BE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat