Yuri Kim: Të hetohen ata që pengojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar

Shqipëria

Yuri Kim: Të hetohen ata që pengojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar

Më: 22 prill 2021 Në ora: 12:12
Yuri Kim

Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim, ka dhënë sot një tjetër mesazh për zgjedhjet, një ditë pas vrasjes së Pjerin Xhuvanit në Elbasan.

Ambasadorja tha se do të takojë kreun e SPAK-ut Kraja, ndërsa deklaroi se nuk duhet të ketë trajtime të veçanta dhe përjashtime për askënd që shkel ligjin dhe dhunon të drejtën e qytetarëve për të votuar lirshëm.

“Sapo u takova me Kryeprokurorin Çela, do takoj së shpejti kreun e SPAK Kraja, u takova dje me Drejtorin e Policisë Veliu.

Mesazhi i SHBA: Ata që shkelin ligjin dhe pengojnë drejtimin e qytetarëve për votimin e lirisë dhe për paqe duhet të përcaktojnë penalisht në mënyrë që të shkruhet. Asnjë trajtim të posaçëm. Asnjë përjashtim. Askush nuk është mbi ligjin”, thuhet në reagimin në “Twitter”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat