Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, nis me debate

Shqipëria

Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit, nis me debate

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 16:17
Komisioni Hetimor

Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit është konstituar këtë të hënë, pesë ditë pas miratimit të tij në Kuvend. Ky komision e filloi mbledhjen e tij të parë ditën e sotme, ndërsa ajo ka filluar në orën 15:00.

Në fillim të mbledhjes përfaqësuesit e mazhorancës ngriten pretendime për rregulloren e këtij komisioni, ndërsa përfaqësuesit e opozitës e konsideruan një ndërhyrje të tillë si tentativë për të gjetur alibi minimaliste.

I pari që kërkoi fjalën ishte zëvendëskryetari i këtij komisioni, Toni Gogu, përfaqësues i PS-së.

Ky i fundit tha se në rend të ditës duhet të jetë konstituimi, ndërkohë që kërkoi më shumë kohë për të parë dy materiale që i kanë shkuar anëtarëve.

“Mu duk sikur nuk po ecim sipas rendit të ditës. Në lidhje me rendin e ditës, për orën dhe vendin e mbledhjes së komisionit, meqë se shohim se një nga pikat e rendit të ditës është shqyrtimi i rregullores, do donim që sot të kemi konstituimi, deklarimin e qëllimit dhe përcaktimin e detyrave dhe sekretariatin. Dy materialet e tjera me të cilat jemi vënën në dijeni, t’i shohim dhe të shtyjmë për mbledhjen e ardhshme”, tha Gogu.

Kryetari Enkelejd Alibeaj tha se mbledhja e parë konstituive, jo vetëm ka të paracaktuar momentin se kur mblidhet, ditën, por në ligjin përkatës është caktuar se cili do të jetë rendi i ditës.

“Sa i takon vënies në dispozicion të materialeve, jemi munduar të krijojmë komiditet për të gjithë anëtarët e komisionit. Çështja e parë është konstituimi i këtij komisioni. Ju thashë edhe më parë, në konsultim dhe me sekretariatin, është bërë verifikimi i anëtarëve, dhe ky komision do të ketë këtë përbërje; Enkelejd Alibeaj, kryetar, Toni Gogu, zv./kryetar, anëtare Klotila Bushka, Blerina Gjylameti, Nasip Naço, Petri Koço, Bardhyl Kollcaku, nga PS. Gazmend Bardhi nga PD, Oerd Bylykbashi, Ferdinand Xhaferraj, Ervin Salianji, Kreshnik Çollaku, Petrit Vasili, deputet i pavarur. Secili prej grupeve parlamentare përcakton edhe anëtarët zëvendësues; Xhemal Qefalia, nga PS, Etien Xhafaj nga PS, Arbi Agalli nga PD, Lindita Metaliaj nga PD. Duke marrë edhe shqetësimin e zotit Bardhi, marrin pjesë anëtarët me të gjitha të drejtat. Anëtarët zëvendësues, thirren kur anëtarët e tjerë nuk marrin pjesë. Kështu që zoti Xhafaj mund të merrni pjesë sot, por nuk keni të drejtë që të jeni herë të tjerë. E konsideroj në mënyrë të konstituar komisionin hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Afati i këtij komisioni do të jetë tremujor dhe përfundimi i tij do të jetë deri në datën 4 janar”, tha Enkelejd Alibeaj.

Sipas rendit të ditës, pas konstituimit të Komisionit dhe prezantimit të anëtarëve, bëhet deklarimi i qëllimit të ngritjes, përcaktimi i detyrave të Komisionit, shqyrtimi dhe miratimi i rregullores së brendshme, zgjedhja e Sekretarit të Komisionit, vlerësimi i të dhënave paraprake si dhe përcaktimi i mbledhjes së radhës.

Zgjedhjet e 25 prillit, PD, më shumë se një herë,  i ka quajtur “masakër zgjedhore”, duke pretenduar se procesi ka pasur shumë pa rregullsi.

Kuvendi miratoi me 123 vota pro ngritjen e një komisioni hetimor të posaçëm për hetimin e zgjedhjeve të 25 prillit.

Kryetar Komisioni: Enkelejd Alibeaj
Zëvendëskryetar: Toni Gogu

Anëtarë:

Klotilda Bushku – anëtare nga radhët e Partisë Socialiste
Blerina Gjylameti – anëtare nga radhët e Partisë Socialiste
Aurora Mara – anëtare nga radhët e Partisë Socialiste
Klevis Xhoxhi – anëtar nga radhët e Partisë Socialiste
Nasip Naco – anëtar nga radhët e Partisë Socialiste
Petro Koçi – anëtar nga radhët e Partisë Socialiste
Bardhyl Kocaku – anëtar nga radhët e Partisë Socialiste

Po kaloj në të djathtën time:

Gazment Bardhi – anëtar nga radhët e Partisë Demokratike
Oerd Bylykbashi – anëtar nga radhët e Partisë Demokratike
Ferdinant Xhaferraj – anëtar nga radhët e Partisë Demokratike
Ervin Salianji – anëtar nga radhët e Partisë Demokratike
Kreshnik Çollaku – anëtar nga radhët e Partisë Demokratike

Petrit Vasili – anëtar, deputet i pavarur

Anëtarë zëvendësues:

Xhemal Qefalia
Etien Xhafaj
Arbi Agalliu
Lindita Metaliaj”, tha Alibeaj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat