Muzhaqi: Buxhet për informatikën, vitin tjetër 1 mijë kodues

Shqipëria

Muzhaqi: Buxhet për informatikën, vitin tjetër 1 mijë kodues

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 18:29
Bora Muzhaqi

Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së qeverisë, ministrja për Rininë dhe Fëmijët në Shqipëri, Bora Muzhaqi, deklaroi se  në fokus do të jetë zgjidhja e problematikave të laboratorëve nëpër shkollat dhe universitetet e vendit.

Ajo tha se do të ketë një buxhet për koduesit e rinj në lëndën e informatikës  si dhe buxhet për aktivitetet që do të zhvillohen në Tiranë gjatë këtij viti.

Bora Muzhaqi: "Për herë të parë kemi vendosur në dispozicion një fond në dispozicion të politikave për fëmijët. Sot do i japim zgjidhje një prej problematikave, laboratorëve.

Kemi vendosur të vendosim laboratorët e teknologjisë dhe të shkencave. Projekt i veçantë është edhe për pjesën e arteve dhe zejeve që do përfshijë dhe pjesën  sportive dhe redaktimin formatit të informatikës. Po punojmë për një program për koduesit e rinj. Pritet që vitin tjetër të ketë rreth 1 mijë kodues për të cilën është alokuar dhe një projekt i veçantë. Do kemi në Tiranë Qendrën Kombëtare  Kulturore e fëmijëve. Kemi alokuar një buxhet që do të përdoret për të kryer aktivitetet".

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat