Në Dajc i frikësohen me afrimin e dimrit

Shqipëria

Në Dajc i frikësohen me afrimin e dimrit

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 12:26
Foto ilustrim

Rikthimi i dimrit, rikthen edhe friken per përmbytje te tjera në zonën e NenShkodres.

Thuajse çdo vit, mijëra hektare janë nën ujë dhe vetëm ne dy përmbytjet e fundit, dëmi është kolosal për banoret. Bashkia e Shkodrës, e ka tashme një shifër.

Çarja e argjinaturës vitin e kaluar, në kulmin e përmbytjeve shkaktoi vërshimin e ujërave drejt qindra hektarë toke dhe dhjetëra banesave. Edhe ketë vit problem per Dajcin, janë argjinaturat dhe mos pastrimi i disa kanaleve kulluese.

Kryetari i Njesise Administrative, Gjovalin Darragjati tregon se per 3 vite me radhe banorët janë përmbytur por nuk kanë marre asnjë dëmshpërblim dhe kjo ka sjelle largimin e tyre.

Në përmbytjet e këtij viti, rreth 1800 hektarë toke në këtë zone ishin nën ujë për dy muaj me radhe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat