Reshjet e borës e shiut nxjerrin në pah rrugët problematike, Ademi: Rruga e Dukagjinit e vështirë, qeveria të ndërhyjë

Shqipëria

Reshjet e borës e shiut nxjerrin në pah rrugët problematike, Ademi: Rruga e Dukagjinit e vështirë, qeveria të ndërhyjë

Më: 28 nëntor 2021 Në ora: 19:47
Voltana Ademi

Reshjet e shiut dhe borës të kësaj fund vjeshte nxorën në pah rrugët problematike. Rrëshqitjet e gurëve izoluan banorët e Dukagjinit për më shumë se 24 orë, ndërsa bora e parë e bëri të pakalueshme për mjetet e vogla rrugën e sapo përfunduar të Thethit.

Rrëshqitjet e gurëve e dherave e bllokuan për 24 orë rrugën e Dukagjinit, duke izoluar banorët e kësaj zone të thellë malore.

Kryetarja e bashkisë Voltana Ademi pranon vështirësitë që krijohen në këtë rrugë dhe kërkoi investim prej qeverisë për rikonstruksionin e saj.

“Tre-katër pika, apo zona që rrugë ka pas shkarje, në këto momente që flasim rruga është e zhbllokuar. Ne e dimë shumë mirë që ajo rrugë kushton, por është e mira që të vijohet me projektimin ashtu siç është nisur dhe të vijojë pastaj me lote për të bërë rrugën.”

Rruga e Thethit, investim i ri i qeverisë shqiptare, po ashtu shfaqi probleme nga bora e parë e rënë, pasi mjetet e ulëta e kishin të vështirë qarkullimin.

Edhe pse ka kaluar në varësi të ARRSH, Ademi thotë se institucionet shtetërore duhet të ndërhyjnë kur nuk zbatohen kontratat e mirëmbajtjes prej firmave kontraktore.

“Nëse ata nuk mund të arrijnë, ne do të jemi të gatshëm të ofrojmë kapacitetin tonë për atë pjesë që Bashkia Shkodër administron.”

Rrëshqitja masive e gurëve, bllokoi për disa orë edhe aksin nacional Skuraj Burrel, një problematikë e vazhdueshme sa herë ka reshje shiu, pasi në shpatin e malit mungojnë rrjetat mbrojtëse.

Moti i keq me reshje shiu dhe erë të fortë ka përfshirë thuajse të gjithë vendin!

Përkeqësimi i motit dhe deti me dallgë ka detyruar pezullimin e lundrimit detar në Vlorë për mjetet e vogla dhe peshkarexhat deri më 30 Nëntor.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat