Zbardhet vendimi i qeverisë, 3 ditë pushim për prindin me fëmijë të mitur: Mund të punojë nga shtëpia

Shqipëria

Zbardhet vendimi i qeverisë, 3 ditë pushim për prindin me fëmijë të mitur: Mund të punojë nga shtëpia

Më: 24 janar 2022 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Temperaturat e ulëta në të gjithë vendin kanë detyruar institucionet shtetërore që të mbyllin shkollat e ciklit të ulët, të mesëm si dhe kopshtet e çerdhet në datat 24, 25 dhe 26 janar.

Po ashtu, me anë të një VKM-je është vendosur që pushim të kenë njëri prej prindërve me fëmijë të mitur të cilët punojnë në administratën shtetërore.

Sipas kësaj VKM-je të kaluar në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave, prindërit që punojnë në administratën shtetërore, nëse e kanë mundësinë, mund të punojnë nga shtëpia me urdhër të eprorit të tyre.

Qeveria shqiptare i bën thirrje dhe kompanive private që nëse është e mundur të zbatojnë këtë vendim.

V E N D I M

CAKTIMIN E DATAVE 24, 25 DHE 26 JANAR 2022 DITË PUSHIMI PËR PRINDIN KUJDESTAR TË FËMIJËVE TË MITUR

Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr.152/2013, “Për nëpunësin civil”, të ndryshuar, dhe të ligjit nr.7961, datë 12.7.1995, “Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave

V E N D O S I:

Caktimin e datave 24, 25 dhe 26 janar 2022 ditë pushimi për njërin nga prindërit kujdestarë të fëmijëve, që frekuentojnë/ndjekin ose jo çerdhet, arsimin parashkollor dhe arsimin bazë, që janë nëpunës civilë dhe punonjës të tjerë të administratës publike, të nivelit qendror e vendor, si dhe në institucionet e tjera shtetërore.

Nëpunësit civilë dhe punonjësit e përmendur në pikën 1, të këtij vendimi, gjatë kësaj periudhe, për aq sa është e mundur, përjashtimisht, me kërkesë të eprorit të drejtpërdrejtë ose titullarit të institucionit, mund të kryejnë detyrat më të domosdoshme funksionale të cilat përmbushen në kushtet e banesës, nëpërmjet telepunës.

Për shkak të mbylljes së çerdheve dhe të institucioneve arsimore, si pasojë e motit të ftohtë të këtyre ditëve, jo të zakonshëm në vend, dhe përshkallëzimit të përhapjes së infeksionit nga COVID-19, iu bëjmë thirrje të gjithë punëdhënësve privatë që të gjejnë mundësitë për trajtimin me pushim të punëmarrësve të tyre, sipas pikës 1, të këtij vendimi.

Ngarkohen institucionet e administratës shtetërore për zbatimin e këtij vendimi, duke garantuar funksionalitetin e domosdoshëm të çdo institucioni.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat