ISHP: Në shkurt pritet ulje e numrit të të infektuarve me Omicron

Shqipëria

ISHP: Në shkurt pritet ulje e numrit të të infektuarve me Omicron

Më: 25 janar 2022 Në ora: 15:33
Foto ilustrim

Të infektuarit me COVID pritet të pësojnë rënie gjatë shkurtit. Projeksionet e Institutit të Shëndetit Publik çojnë në këtë përfundim ndërsa specialistja Rovena Daja mendon se një reflektim të lehtë në situatën epidemiologjike pritet të sjellë dhe mbyllja e shkollave.

“Omicron” tashmë variant dominues dhe në vendin tonë po shfaq një cikël më të shkurtër  inkubacioni e sëmundshmërie  prandaj Instituti i Shëndetit Publik  për të prekurit  në formë të lehtë ka ulur  izolimin në dhjetë ditë.

Për të përfituar certifikatën e shërimit mund ti drejtoheni e –albanias dhe mjekut të familjes.

Të prekurit nga Covid në të gjithë vendin i kanë kaluar 23 mijë persona ku më shumë se 10 mijë e 500 prej tyre ndodhen në Tiranë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat