Baerbock: Të fillojmë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Shqipëria

Baerbock: Të fillojmë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Më: 16 maj 2022 Në ora: 17:12
Annalene Baerbock

Në këto kohë të vështira, mbështetja për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian është një çështje kyçe e sigurisë dhe gjeopolitikës.

Kështu  deklaroi ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalene Baerbock në Twitter.

”Ne duhet të mbajmë premtimet tona dhe të fillojmë negociatat e vonuara të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, theksoi ajo.

Aktualisht Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë statusin e vendeve kandidate,por data për fillimin negociatave ende nuk caktuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat