90 mijë euro për “kokat” e tyre/ Atentati i dështuar ndaj Dumanit dhe vëllait të tij, kush ishte porositësi

Shqipëria

90 mijë euro për “kokat” e tyre/ Atentati i dështuar ndaj Dumanit dhe vëllait të tij, kush ishte porositësi

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 21:07
Foto ilustrim

Vjedhja me armë e një autmojeti tip “Audi Q5”, verën e 2020-tës në Durrës ka zbuluar një atentat të mbetur në tentativë në këmbim të 90 mijë eurove. Personi I arrestuar Hamdi Skuqi ka treguar se është porositur nga një person për të vrarë 2 persona në zonën e Nish Tullës që sipas hetuesve ka dyshime se janë vëllezërit Dashamir e Nuredin Dumani. Skuqi, mjetin në pronësi të një shtetasi nga Kosova, e vodhi bashkë me mikun e tij me inicialet K. Ramazini.

Referuar dosjes hetimore ka qenë vetë Skuqi, i cili pas arrestimit ka treguar edhe për marrjen e porosisë për kryerjen e atentatit. Ai ka treguar se porosinë e ka marrë nga një person që quhej Gazi, ku për 90 mijë euro do ekzekutonte dy vëllezër, banesa e të cilëve gjendej në zonën e Shën Avlashit, në rrugën e Nish Tullës. Në dëshminë e tij Skuqi, u shpreh përpara oficerëve se nuk i njihte dy vëllezërit që do ekzekutonte. Ai kishte mësuar vetëm banesën e saktë ku ata jetonin si dhe kishte parë në foto shënjstrat e tij.

Nga të dhënat e mbledhura objektiv të këtij atentati kanë qenë vëllezërit Dumani, pasi ata janë banorë të asaj zone. Nga deklarimet e Skuqit, bëhet me dije se, shkak ishte bërë një konflikt për trafikun e drogës në holandë mes porositësit dhe 2 vëllezërve. Referuar dosjes hetimore, personi porositës i kishte dhënë parapagesë 1 mijë euro Skuqit, si edhe një pistoletë tip Glock për të kryer vrasjen.

Kjo dosje është e veçuar, nga ajo e Nuredin Dumanit, ku ka zbardhur dhjetra ngjarje kriminale në vend që kanë ndodhur në Durrës, Elbasan, Tiranë e Fier. Ndërsa ende nuk është bërë i mundur identifikimi i personit që dy vite më parë, do paguante 90 mijë euro për eleminimin e vëllezërve Dumani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat