Rritet prodhimi i frutave dhe perimeve në Shqipëri

Shqipëria

Rritet prodhimi i frutave dhe perimeve në Shqipëri

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 14:12
Foto ilustrim

Në vitin 2021 pati një rritje të volumit të prodhimit të perimeve dhe frutave në vend.

Perimet shënuan rritje vjetore me 3.28 %, krahasuar me vitin 2020, ku niveli më i lartë ishte në qarqet Fier me 541.792 tonë, Tiranë me 133.579 tonë dhe Berat me 131.830 tonë.

Edhe pse më lehtë, drithërat po ashtu patën rritje me 1.04%, ku kryesoi Fieri, i ndjekur nga Elbasani dhe Korça.

Patatja në 2021 u rrit me 1,56 %, në krahasim me vitin 2020, ku kryesoi Korça, e ndjekur nga Fieri dhe Elbasani. Krahasuar me një vit më parë ulje ka shënuar prodhimi i fasules me 12,98 %.

Prodhimi i perimeve në serra përfaqëson 21,67 % të prodhimit gjithsej të perimeve nga ku 52,00 % e këtij prodhimi i përket Qarkut Fier. Në vitin 2021, prodhimi në serra është rritur me 2,64 %, krahasuar me një vit më parë ku prodhimi i domates zë 51.9 % të prodhimit gjithsej në serra.

Qarku me përqindjen më të lartë të prodhimit të perimeve në serra ndaj prodhimit të perimeve gjithsej është Berati dhe Fieri, ndërsa përqindja më e ulët është shënuar në qarkun Korçe dhe Gjirokastër.

Prodhimi i pemëve frutore në vitin 2021 është rritur me 4,92 %, krahasuar me vitin 2020. Niveli më i lartë i prodhimit të pemëve frutore u arrit në qarkun e Korçës pasuar nga Elbasani dhe Fieri.

Ndryshe nga pemët e tjera, ulliri shënoi rënie me 16,52 %, krahasuar me një vit më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat