Buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh mes Ramës dhe Bidenit në Samitin e NATO-s

Shqipëria

Buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh mes Ramës dhe Bidenit në Samitin e NATO-s

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 12:48
Foto ilustrim

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe presidenti i SHBA-së, Joe Biden janë parë të buzëqeshur pranë njëri-tjetrit në Samitin e NATO-s.

Dy liderët janë parë shumë të afërt në samitin që po zhvillohet në Madrid të Spanjës, ndërsa në një moment Rama i hedh dorën në qafë presidentit amerikan.

Në Madrid ka nisur ministeriali i NATO-s, ku ndodhet edhe kryeministri Edi Rama bashkë me shefen e diplomacisë shqiptare Olta Xhaçka dhe ministrin e Mbrojtjes Niko Peleshi.

Sikurse edhe në të shkuarën vendet pritëse të samitit, zhvillojnë një darkë zyrtare për delegacionet pjesëmarrëse.

Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia në Pallatin Mbretëror të Madridit, pritën përfaqësuesit e vendeve në samit, mes tyre edhe kryeministrin Rama bashkë me bashkëshorten Linda.

Dy janë çështjet kryesore në këtë samit. Lufta në Ukrainë dhe zgjerimi i aleancës me dy vendet e reja, Finlanda dhe Danimarka.

Pas përfundimit të seancës, kryetarët e shteteve dhe të qeverive, pjesëmarrës në Samit do të vizitojnë ekspozitën e teknologjisë së NATO-s.

Gjatë qëndrimit në Spanjë, Kryeministri Rama do të marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes me Enagás, e cila është një kompani spanjolle energjetike dhe operator evropian i sistemit të transmetimit, i cili zotëron dhe operon rrjetin e gazit të Spanjës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat