Seanca për betimin e presidentit mbahet në 24 korrik

Shqipëria

Seanca për betimin e presidentit mbahet në 24 korrik

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 16:55
Bajram Begaj

Kuvendi në Tiranë do të mblidhet në seancë plenare në datën 24 korrik për ceremoninë e betimit të Presidentit të ri të Republikës, Bajram Begaj.

Vendimin sapo e shpalli Konferenca e Kryetarëve të Kuvendit pas mbledhjes së drekës.

Nga 83 deputetë 78 votuan pro, 4 kundër dhe 1 abstenim për Bajram Begajn president më 4 qershor në më pak se 48 orë nga dorëheqja si Shef i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë me gradën gjeneral-major.

Begaj do të zëvendësojë Ilir Metën si presidenti i nëntë i Shqipërisë pas rrëzimit të diktaturës komuniste, raporton korrespondenti i RTK-së Denion Ndrenika.

Mandati presidencial është 5 -vjeçar në Shqipëri me të drejtë rikandidimi edhe për 5 vjet të tjerë.

Presidenti Meta u zgjodh në 28 prill 2017 pasi zëvendësoi paraardhësin e ndjerë Bujar Nishani.

Presidenti i zgjedhur Begaj u propozua 37 deputetë të Partisë Socialiste qeveritare për në raundin e katërt ku mjaftonin 70 vota plus 1, përkundër 3 raundeve të parë që duan 84 vota.

Me profesion mjek, Gjeneralmajor Bajram Begaj u emërua Shef i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Shqipërisë në korrik 2020.

Ai ka lindur në 20 mars 1967 në Rrogozhinë, një qytezë e vogël rurale ndërmjet Kavajës dhe Lushnjës, është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat